Decydując się na zakup komputera stacjonarnego lub laptopa, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów i określić, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Poniżej porównamy dwa typy komputerów, przedstawiając wady i zalety każdego z nich, aby pomóc Ci w podjęciu bardziej świadomej decyzji o zakupie.

 

Koszty

Dostępna jest szeroka gama opcji komponentów dla komputerów stacjonarnych, co pozwala na szeroki zakres cen, ale punkt wyjścia jest stosunkowo tani. Komputery stacjonarne mogą zacząć się już od 1,5 tysiąca złotych za pełny pakiet (komputer i monitor) i nadal być dość wydajnym systemem. Laptopy mogą mieć dość szeroką gamę opcji komponentów, ale są one bardziej ograniczone niż komputery stacjonarne. Aby uzyskać mocniejszy laptop (wyższa prędkość, lepsza grafika, więcej miejsca do przechowywania itp.), Cena może być znacznie wyższa, sięgając nawet 6 tysięcy złotych lub więcej, w zależności od marki.

Przenośność

Przenośne komputery stacjonarne są duże i mają oddzielny monitor. Chociaż możliwe jest przeniesienie komputera stacjonarnego z miejsca na miejsce, jest to uciążliwe i nie stanowi wyboru dla przenośności. Są przeznaczone do użytku w jednym miejscu i nie są zbytnio przemieszczane, jeśli w ogóle. Laptopy są bardzo przenośne ze względu na niewielkie rozmiary. Zostały zaprojektowane tak, aby można je było przenosić z miejsca na miejsce, nosić w plecaku lub torbie na laptopa. Są świetne do użytku w ruchu.

komputer
fot.pexels

Procesor

Procesory do komputerów stacjonarnych są nieco większe, ale oznacza to również, że procesory do komputerów stacjonarnych mogą być mocniejsze niż procesory do laptopów. Nowe, zaawansowane procesory na rynku są często najpierw dostępne w komputerach stacjonarnych. Procesory do laptopów prawie dogoniły procesory do komputerów stacjonarnych, ale nadal są ograniczone w porównaniu z procesorami do komputerów stacjonarnych. Laptopy do gier mogą mieć taką samą wydajność, ale mają znacznie wyższą cenę.

Pamięć wewnętrzna

Komputery stacjonarne mogą mieć zainstalowanych wiele dysków wewnętrznych. Laptopy zwykle mają miejsce tylko na jeden dysk wewnętrzny. Jeśli wymagana jest większa pamięć wewnętrzna, dysk należy całkowicie wymienić.

Pamięć zewnętrzna

Komputery stacjonarne mogą łączyć się z wieloma dyskami zewnętrznymi za pośrednictwem dostępnych portów danych (USB, Thunderbolt itp.). Laptopy mogą również łączyć się z wieloma dyskami zewnętrznymi, chociaż liczba portów w laptopie jest mniejsza niż w komputerze stacjonarnym.

Łatwość montażu

Konfigurowanie pulpitu wymaga nieco dodatkowej pracy, aby wszystko podłączyć, uruchomić i zacząć używać. Wymaga również więcej miejsca do ustawienia. Chociaż połączenie wszystkiego ze sobą nie jest trudne, nadal jest bardziej nieporęczne niż laptop. Laptopy są zbudowane tak, aby były łatwe w użyciu i wymagały niewiele czasu na uruchomienie. Wyjmij go z pudełka, podłącz i naciśnij przycisk zasilania. W ciągu kilku minut laptop jest gotowy do użycia.

laptop
fot.pexels

Klawiatura

Pulpity z klawiaturą mogą korzystać z pełnowymiarowych klawiatur, w tym klawiatury numerycznej. Naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. Mniejsze laptopy z 14-calowymi i 15-calowymi ekranami mają mniejsze klawiatury i nie mają klawiatury numerycznej po prawej stronie. Większe laptopy z 17-calowymi ekranami mają większe klawiatury i mogą zawierać klawiaturę numeryczną, ale laptopy są większe i cięższe.
Rozmiar ekranu Monitory biurkowe mogą mieć 19 cali lub więcej. Możliwe jest nawet podłączenie komputera stacjonarnego do telewizora, więc rozmiary ekranu mogą być tak duże jak telewizor. Zapewnia to dużą elastyczność w zakresie tego, do czego służy komputer stacjonarny i do czego Ponieważ przenośność jest dużą cechą laptopów, konieczne są mniejsze rozmiary ekranu, a rozmiary ekranu często mieszczą się w zakresie od 10 „do 17”. Jednak laptop może nadal łączyć się z zewnętrznym wyświetlaczem i obsługiwać dowolny rozmiar monitora, ekranu lub projektora .

Zużycie energii

Komputery stacjonarne zużywają więcej energii niż laptop. Muszą zasilać zasilacz o większej mocy, wiele elementów wewnątrz komputera i monitor. W przypadku wahań lub zaniku zasilania, w tym awarii zasilania, wszelkie dokumenty, nad którymi pracujesz i które nie są zapisane, mogą zostać utracone. Laptopy zużywają mniej energii niż komputery stacjonarne. Mniejsze komponenty oznaczają, że do ich działania potrzeba mniej energii. Laptopy mają również baterię, więc wahania zasilania i awarie nie będą kosztować utraty niezapisanej pracy. Akumulator włącza się natychmiast, gdy waha się lub gaśnie moc.

Aktualizacja

Większość składników komputera stacjonarnego jest wymienna, co ułatwia aktualizację. Obudowy na komputery stacjonarne są większe, zapewniając w środku więcej miejsca na dodawanie i usuwanie sprzętu, używanie narzędzi i porządkowanie kabli. Pamięć i dysk twardy to jedyne elementy, które można ulepszyć w laptopie. Pozostałe komponenty są albo wbudowane i nie można ich wyjąć, albo laptop nie jest przystosowany do współpracy z ulepszonym komponentem. Konieczność aktualizacji czegokolwiek poza dyskiem twardym i pamięcią zwykle wymaga nowego laptopa.

Gry

Komputery stacjonarne do gier mogą obsługiwać karty graficzne o dużej mocy, które mają większe zapotrzebowanie na moc i wymagają lepszej redukcji / rozpraszania ciepła. Praktycznie każda karta graficzna może być używana na komputerze stacjonarnym, w tym dwie lub więcej kart graficznych w tym samym czasie. Dzięki temu zawsze będą zapewniać lepszą wydajność podczas grania. W laptopie przestrzeń fizyczna jest ograniczona, co ogranicza możliwości graficzne. Podczas gdy laptopy wyższej klasy mogą zapewnić lepszą niż przeciętna grafikę do gier i aplikacji opartych na CAD, redukcja / rozpraszanie ciepła jest ograniczone przestrzenią w obudowie laptopa. Moc jest również ograniczona, co nie pozwala na działanie kart graficznych wymagających większej mocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here