Zastanawiasz się nad zakupem nowego komputera lub laptopa albo chcesz zmodernizować istniejący, ale tak naprawdę nie wiesz, od czego zacząć? Trafiłeś we właściwe miejsce!

 

Typ: Chcesz komputer stacjonarny czy laptop?
Cel: do czego będziesz używać swojego nowego komputera?
Budżet: ile chcesz wydać?
Gromadzić! Chcesz zamówić gotowy komputer PC lub zbudować go samodzielnie?

Powyższe pytania są kluczowe i musisz znać na nie odpowiedź.

komputer
fot.pexels

Jeśli chcesz, możesz również zanurzyć się głębiej i dowiedzieć się, jakich konkretnych części potrzebujesz do zbudowania komputera i jak zbudować komputer od podstaw.

Przekonasz się, że zbudowanie własnego komputera jest łatwe i przyjemne, a ponadto będziesz w stanie zoptymalizować swoje części, aby uzyskać maksymalną wydajność przy określonych obciążeniach.

Ale teraz zacznijmy w prosty sposób, odpowiadając na pierwsze pytanie dotyczące znalezienia odpowiedniego rodzaju komputera:

1. Czy chcesz mieć komputer stacjonarny / stację roboczą czy laptop?

Komputer stacjonarny zwykle znajduje się na biurku (stąd nazwa) lub pod biurkiem.

Zwykle ma rozmiar wieży i ma wymiary około 20 x 40 x 50 cm (8 x 16 x 20 cali), tak jak ten, który widać na poniższym obrazku.

Tak zwana obudowa PC jest zwykle czarna, szara lub biała i może występować w różnych odmianach, z bocznymi drzwiami, szklanymi panelami i innymi funkcjami, których możesz lub nie potrzebujesz.

Komputer stacjonarny ma być stacjonarny i jest przenoszony tylko w rzadkich przypadkach. Ponadto będziesz potrzebować monitora, klawiatury i myszy, aby skompletować swój komputer stacjonarny i móc z nim pracować.

Komputer stacjonarny jest znacznie mocniejszy niż laptop, w tym samym przedziale cenowym.

Biorąc pod uwagę jego gabaryty i możliwość umieszczenia większych części, lepsze chłodzenie i zasilacz podłączony bezpośrednio do ściany, a nie do akumulatora – ma to sens.

Jeśli więc planujesz wykonywać zadania wymagające bardzo wysokiej wydajności (takie jak tworzenie treści lub zaawansowane gry), powinieneś rozważyć użycie komputera stacjonarnego zamiast laptopa.

Komputer stacjonarny można również znacznie łatwiej zaktualizować, ponieważ dostęp i rozmieszczenie komponentów PC wewnątrz obudowy PC są oparte na możliwości łatwej wymiany i składania własnego komputera.

Główną zaletą laptopa jest jego mobilność. Możesz wziąć laptopa i zabrać go ze sobą znacznie łatwiej niż komputer stacjonarny. Ma również zintegrowany bezpośrednio ekran, touchpad i klawiaturę, co oznacza, że ​​wystarczy nosić przy sobie tylko jedną rzecz, aby zmienić miejsce pracy.

Niestety, ponieważ laptop jest o wiele mniejszy niż komputer stacjonarny, ma również pewne ograniczenia dotyczące chłodzenia i mocy, których musi przestrzegać.

Oznacza to niższą wydajność, ponieważ wbudowane części laptopa muszą być zbudowane tak, aby działały przy mniejszej mocy i słabszym chłodzeniu, co oznacza, że ​​zapewniają również mniejszą wydajność.

Jeśli mobilność jest dla Ciebie najważniejsza, ale nadal potrzebujesz ekstremalnej wydajności, istnieją laptopy, które oferują podobną prędkość jak komputery stacjonarne, ale są dość ciężkie i bardzo szybko stają się głośne.

Dzieje się tak głównie dlatego, że starają się nadrobić słabsze chłodzenie szybszymi wentylatorami.

Modernizacja laptopa do mocniejszych komponentów jest zwykle dość trudna, a dysk i pamięć RAM to w większości jedyne dwa komponenty, które można wymienić.

Cokolwiek innego, procesor, procesor graficzny lub płyta główna są wbudowane w laptop w sposób, który sprawia, że ​​ich aktualizacja jest bardzo trudna.

Praca na laptopie ogranicza się do wbudowanego, mniejszego monitora (chyba że masz dodatkowe monitory w miejscu pracy), a praca na touchpadzie może bardzo spowolnić.

Na laptopach można wykonać edycję tekstu, przeglądanie, kodowanie, proste projektowanie ruchu, prostą animację oraz podstawową edycję wideo i zdjęć.

Jeśli jednak pracujesz nad złożonymi projektami, będziesz bardzo wdzięczny za posiadanie stacjonarnej stacji roboczej. Zwłaszcza jeśli wykonujesz renderowanie GPU / CPU i inne prace związane z przetwarzaniem, które wymagają wydajnych komponentów.

komputer,laptop
fot.pexels

2. Przeznaczenie komputera / laptopa, do czego będziesz go najczęściej używać?

Do czego będziesz używać tego komputera, a zwłaszcza jakiego rodzaju oprogramowania i obciążeń będziesz uruchamiać na co dzień?

Przyjrzyjmy się niektórym popularnym przykładom użycia i temu, co się z nimi wiążą (możesz pominąć niektóre z tych części, dopóki nie znajdziesz swojego przypadku użycia):

Edycja wideo na komputerze wykorzystuje jego zasoby sprzętowe w bardzo specyficzny sposób. Na przykład najlepiej działające procesory do edycji wideo zwykle mają wysokie taktowanie rdzeni i około 8-16 rdzeni, takie jak AMD Ryzen 9 5900X.

Najlepszy procesor do edycji wideo – Core i9 9900K

Edycja wideo może wymagać dużej ilości pamięci RAM i powinieneś szukać co najmniej 16 GB, a lepiej nawet 32 ​​GB do poważnej edycji wideo na materiałach 2K lub 4K.

Pamięć jest kolejnym istotnym elementem, ponieważ materiał wideo może stać się dość duży i jest stale dostępny przez oprogramowanie do edycji wideo, takie jak Premiere Pro.

Oznacza to, że posiadanie urządzenia pamięci masowej, które szybko odczytuje i zapisuje dane, zwiększy wydajność edycji wideo. Dyski SSD NVMe, takie jak Samsung 970 EVO PLUS i 970 PRO Series, to wysokowydajne urządzenia magazynujące.

Mają nieco wyższą cenę, ale są tego warte.

Karta graficzna odgrywa niewielką rolę w edycji wideo, może przyspieszyć przetwarzanie i kodowanie niektórych efektów, ale zwykle nie jest to główny czynnik wpływający na wydajność edycji wideo.

Przejdź do szczegółowego artykułu poświęconego edycji wideo na komputerach PC, w którym dowiesz się dokładnie, jakiego rodzaju komputera potrzebujesz, jeśli edytujesz wideo na co dzień. Lub zapoznaj się z tym artykułem, jeśli chcesz edytować wideo na laptopie.

Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że renderowanie osi czasu w filmie, które zwykle obejmuje kompresję za pomocą kodeków, jest czymś, co wykorzystuje zasoby komputera w nieco inny sposób niż podczas aktywnej pracy nad projektem.

Proces renderowania wymaga procesorów zoptymalizowanych pod kątem przetwarzania wielordzeniowego w porównaniu z taktami o dużej liczbie rdzeni w aktywnej pracy.

Jeśli więc wykonujesz dużo przetwarzania, co oznacza, że ​​często ładujesz materiał i konwertujesz go na inny skompresowany materiał, wybierz procesory o wysokiej liczbie rdzeni, takie jak AMD Threadripper 3970X lub AMD Ryzen 9 5950X, które mają doskonałą wartość w tym obszarze.

Projekt graficzny

Jeśli jesteś grafikiem i spędzasz większość czasu pracując w Photoshopie, Illustratorze, InDesign lub innym oprogramowaniu opartym na pikselach i wektorach, nie potrzebujesz procesora z dużą liczbą rdzeni, ale raczej procesor z dużą szybkością taktowania .

Przyspieszy to płótno, interfejs użytkownika i doświadczenie w pracy, sprawi, że oprogramowanie będzie szybsze i responsywne, a także zapewni wolne od opóźnień doświadczenie w pracy.

Niektóre świetne procesory, które mogę polecić, to AMD Ryzen 5900X / AMD Ryzen 5600X i Intel i9 10900K.

Ponieważ są one już dość wysokiej klasy dla projektantów graficznych, możesz również zaoszczędzić trochę pieniędzy i wybrać doskonały AMD Ryzen 5 3600 jako wybór budżetowy.

AMD Ryzen kontra i7 8700K

Chociaż Graphic Designer może korzystać z dużej ilości pamięci RAM, w porównaniu do pracy z ruchomymi obrazami i animacjami, możesz uciec z mniejszą ilością. Dobry punkt odniesienia to 16 GB pamięci RAM do projektowania graficznego.

Procesor graficzny odgrywa niewielką rolę w obciążeniach związanych z projektowaniem graficznym, a wiele układów GPU średniego i wysokiego poziomu poradzi sobie dobrze w typowym oprogramowaniu do projektowania graficznego.

Możesz na przykład rzucić okiem na Nvidię GTX 1660 Super lub nawet przejść do Nvidii RTX 3060 Ti, jeśli możesz ją zmienić.

Zobacz, jak wyglądałby najlepszy komputer do projektowania graficznego w tym artykule o budowaniu świetnego komputera do projektowania graficznego.

Renderowanie 3D

Kiedy mówię o renderowaniu 3D, mam na myśli renderowanie ostatniej klatki lub obrazu sceny, nad którą pracujesz, a nie aktywną pracę w oprogramowaniu 3D (takim jak modelowanie, animacja). Renderowanie to zadanie, nad którym komputer pracuje samodzielnie, bez potrzeby udziału użytkownika.

Dlaczego to rozróżnienie jest ważne?

Ponieważ renderowanie 3D wykorzystuje Twój sprzęt w zupełnie inny sposób niż podczas aktywnej pracy nad Scenami. Aby znaleźć najlepszy komputer do swojej aktywnej pracy w zakresie modelowania i animacji, przeczytaj poniżej.

Renderowanie procesora

Renderowanie 3D CPU to proces, który może być bardzo dobrze zrównoleglony, a to oznacza, że ​​powinieneś otrzymać procesor, który ma jak najwięcej rdzeni.

Najlepszy procesor do renderowania

Procesory Threadripper firmy AMD są liderem pod względem wartości renderowania procesora. Na przykład AMD Threadripper 3990X ma ponad 75000 punktów Cinebench, a Cinebench R23 jest testem porównawczym, który bardzo dobrze mierzy i porównuje szybkość renderowania procesora.

W renderowaniu procesora procesor jest najważniejszą częścią komputera, a na drugim miejscu znajduje się pamięć RAM (pamięć). Wszystko inne, dysk SSD, dysk twardy, karta graficzna lub płyta główna, ma drugorzędne znaczenie w przyspieszaniu wydajności renderowania.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here