Finanse domowe to kwestia niezwykle istotna. Należy zauważyć, że wielu Polaków cierpi na brak edukacji finansowej w tym zakresie. Zbyt często nie przywiązujemy dużej wagi do naszych pieniędzy, po prostu je zarabiamy i wydajemy. Niestety równie często spotyka nas rozczarowanie, gdy w momencie dość odległym do kolejnej wypłaty widzimy, że nasze konto znowu świeci pustkami. Jeśli podobnie jest w twoim przypadku to znak, że warto nieco bliżej zainteresować się finansami domowymi.

Jakie są powody problemów finansowych?

Badania statystyczne pokazują, że skala ubóstwa w Polsce z każdym rokiem systematycznie maleje. Jednocześnie na problemy finansowe ciągle narzeka bardzo wielu Polaków. Zazwyczaj w najtrudniejszej sytuacji są renciści i osoby długotrwale bezrobotne. Warto też zauważyć, że jest spora grupa osób aktywnych zawodowo, które pomimo uzyskiwania regularnych dochodów mają problemy finansowe. Stoi za tym zazwyczaj brak dyscypliny finansowej i zbyt mała wiedza o finansach.

Czy Polacy mają skłonność do oszczędzania?

Niestety wielu Polaków nie zaprząta sobie w ogóle głowy tym aby oszczędzać pieniądze. Całkiem spory odsetek Polaków przyznaje, że żyje od pierwszego do pierwszego i nie posiada w ogóle poduszki bezpieczeństwa w postaci odłożonych kilku pensji. Niewielu z nas także myśli o tym, by dodatkowo odkładać na emeryturę. Zwykle zaczynamy interesować się tym tematem dopiero wtedy, gdy emerytura jest już całkiem blisko. Z kolei ci Polacy, którzy odkładają pieniądze robią to najczęściej z myślą o zabezpieczeniu przyszłości swoich dzieci.

Jak wielu Polaków żyje na kredyt?

Okazuje się, że w Polsce bardzo dużo osób ma kredyty. Banki informują nas o tym, że mamy grubo ponad 2 miliony otwartych umów na kredyty hipoteczne. W Polsce jest także przeszło 20 milionów otwartych innych umów kredytowych i są najczęściej kredyty konsumpcyjne. Oczywiście nie oznacza to, że połowa Polaków jest zadłużona, gdyż nie brakuje osób, które spłacają po kilka a nawet kilkanaście kredytów jednocześnie. Polacy bardzo chętnie nabywają na kredyt dobra takie jak meble czy sprzęt AGD. Gdy chcą szybko porównać dostępne oferty pożyczkowe korzystają z takich portali jak: https://pozyczkolog.pl/

Jak bezpiecznie zaciągać kredyty?

Każdy z nas doskonale rozumie, że są sytuacje, kiedy konieczne jest wsparcie domowego budżetu poprzez pożyczki. Ważne jest aby robić to rozsądnie i z rozwagą. Zawsze warto szukać najlepszych ofert oraz sprawdzać jakimi opiniami cieszy się dana agencja finansowa. Należy też pamiętać by dokładnie czytać umowy kredytowe i sprawdzać ile wynoszą opłaty karne. Raty pożyczek należy ustalać na takim poziomie, by móc je spłacać w terminie i bez niepotrzebnego stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here