Lista artykułów potrzebnych do adopcji nowego kota lub kociaka może być oszałamiająca. Jedzenie, śmieci, zabawki, łóżko, drapak, obcinacz do paznokci, szczotka do pielęgnacji… to przytłaczające! Na przykład samo kupowanie drapaka oznacza konfrontację z dziesiątkami rozmiarów, kształtów i materiałów. Przy wyborze tego ważnego akcesorium nauka myślenia jak kot może nieco ułatwić sprawę.

Drapak jest niezbędny dla każdego zdrowego, dobrze przystosowanego kota. Koty muszą mieć ujście dla swojej chęci drapania, więc zapewnienie słupa do tego celu może uchronić Twoje meble, draperie i dywany przed zniszczeniem. Koty wykorzystują również drapak do rozciągania i ćwiczeń, więc uzyskanie odpowiedniego stanowiska jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia kota.

Po co kotu drapak?

Wszystkie koty mają pazury na przednich i tylnych łapach. Tylne służą przede wszystkim do swędzenia i wspinaczki, podczas gdy przednie pazury pomagają kotowi złapać i przytrzymać zdobycz. W razie potrzeby do obrony można również wykorzystać przednie i tylne pazury.

Podobnie jak ludzkie paznokcie, kocie pazury rosną przez całe życie kota i wymagają regularnej uwagi. Większość kotów sama się tym zajmuje, ciągnąc zębami za pochwy tylnych pazurów, odsłaniając nowe, ostre pazury pod spodem. W przypadku przednich pazurów łatwiej jest zaczepić je o jakiś materiał i pociągnąć w dół, zdejmując stare pochwy, aby odsłonić nowe pazury.

Koty żyjące na zewnątrz zwykle używają pni drzew lub drewnianych słupków ogrodzeniowych do ostrzenia przednich pazurów. Jeśli kot spędził trochę czasu na dworze, może cieszyć się drapakiem z drewna, przypominającym mu o wspaniałych warunkach na świeżym powietrzu. Niektórzy przedsiębiorczy miłośnicy kotów przynoszą do domu drewno na opał lub małe pnie dla przyjemności swojego kota, podczas gdy inni kupują drapaki wykonane z naturalnych kłód.

kot
fot.pexels

Kolejnym wybranym materiałem jest tektura falista. Ekonomiczne słupki kartonowe są łatwe do wymiany i są atrakcyjne dla wielu kotów. Zwykle leżą płasko na podłodze i mogą być dostarczane z przyczepioną zabawką, aby zachęcić kotka do podrapania się w nie. Ponieważ wiele kotów lubi posty kartonowe i często są one dość niedrogie, właściciele kotów po raz pierwszy często zaczynają od tej opcji, zanim przejdą na bardziej wyszukane i drogie meble dla kotów.

Popularną opcją jest słupek pokryty szorstką liną sizalową. Sizal spełnia to samo zadanie, co kora drzewa na zewnątrz – chwyta przednie pazury, dzięki czemu kot może pociągnąć w dół i zwolnić pochwę, aby odsłonić nowy pazur pod spodem. Sizalowe słupki kosztują nieco więcej niż jednorazowe tekturowe, ale są trwałe i wytrzymują lata, zanim będą wymagały wymiany. Wiele kotów lubi używać słupków pokrytych sizalem.

kot
fot.pexels

Niektóre drapaki sprzedawane w sklepach są pokryte wykładziną dywanową. Chociaż dywan spełnia ten sam cel co sizal, często przypomina wykładzinę znajdującą się na klatkach schodowych i podłogach w domach. Niektóre koty mogą nie odróżniać dywanu na drapaku od dywanu w pozostałej części domu. Te koty często ciągną za dywanami schody i podłogi i zwykle korzystają z przejścia na słupek wykonany z innego materiału.

Dla większości kotów wytrzymałość i stabilność drapaka jest ważniejsza nawet niż materiał konstrukcyjny. Koty wkładają dużo energii w ostrzenie pazurów i nie potrafią drapać z apetytem, ​​jeśli słupek nie będzie się trzymał wyprostowany. Drewniany lub sizalowy słupek musi być przymocowany do solidnej podstawy, która nie będzie się chwiać podczas drapania kota. Chwiejny słupek można również przybić gwoździami do większej podstawy, aby uzyskać większą stabilność. Tekturowe słupki, które leżą płasko na podłodze, powinny być na tyle duże, aby kot mógł na nich stanąć i jednocześnie drapać.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wysokość słupka. Koty sięgają w górę i opierają się o słupek, więc słupek kota powinien być ponownie co najmniej o połowę wyższy od jego wysokości, aby mógł się rozciągnąć. Im wyższy i mocniejszy słupek, tym większa szansa, że ​​kot wybierze go od kanapy lub fotela.

Wreszcie, umieszczenie drapaka w domu odgrywa rolę w akceptacji postu przez kota. Koty żyjące na dworze drapią widoczne na swoim terytorium znaczniki, pozostawiając zarówno zapach, jak i wizualne ostrzeżenia dla innych kotów. Z tego samego powodu wiele kotów, które drapią meble, wybiera wystające ramię krzesła lub nogę stołu, aby każdy wchodzący do pokoju lub domu wiedział od razu, na jakim terytorium się znajduje. Umieszczenie drapaka w widocznym miejscu w najczęściej używanym pomieszczeniu w dom, nawet bezpośrednio przed meblem, który kot preferował, często będzie zachęcał kota do podrapania się po słupku w celu zaznaczenia swojego terytorium.

Niezależnie od tego, czy jest to tektura, drewno czy sizal, pionowe lub poziome, proste lub wyszukane, skuteczny drapak zadowoli każdego wymagającego kota i właściciela. Wybór posta, który zadowoli Twojego kota, może być przygodą, z energicznym drapaniem i mruczeniem w nagrodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here