Współczesny szczeniak ma obecnie wiele do wyboru – obroże są w każdym możliwym kolorze i materiale, a wzrost uprzęży sprawił, że Twojemu psu jest tak łatwo wyrażać siebie poprzez swoją „garderobę”. Wybór odpowiedniego sprzętu dla swojego czworonożnego przyjaciela to jednak coś więcej niż tylko styl. 

Wyposażenie szczenięcia w obrożę ORAZ szelki jest niezbędne dla jego zdrowia i bezpieczeństwa. Przeczytaj nasz prosty przewodnik po tym, kiedy, jak i dlaczego Twój pies powinien się przygotować.

obroża,szelki
fot.pexels

Obroże – do czego służą?

Tradycyjna mądrość w obchodzeniu się z psami nakazuje właścicielom przypinanie smyczy szczenięcia do obroży na szyję na spacery i wycieczki. Chociaż jest to szybki i prosty sposób na wyjście z domu, ten skrót może łatwo zranić delikatną szyję psa lub zagrozić jego bezpieczeństwu.

Co może się nie udać, gdy prowadzisz psa za szyję? Okazuje się, że całkiem sporo. Niektóre mniejsze rasy, takie jak miniaturowe pudle, mają skłonność do zapadania się tchawicy, a szorstkie szarpnięcie za obrożę może szybko przekształcić się w sytuację awaryjną. Inne rasy mają szyje tak grube jak ich głowy (pomyśl o mopsach i whippetach), więc wyślizgnięcie się z kołnierza jest łatwe. Nawet jeśli masz twardego kundla lub psa pracującego, powtarzające się ciągnięcie za szyję może z czasem doprowadzić do uszkodzenia tarczycy lub urazów kręgosłupa.

Obroże to zdecydowanie najłatwiejsze i najbardziej widoczne miejsce do mocowania identyfikatorów; to najlepszy sposób, w jaki Twój pies może powiedzieć światu: Mam dom; Dostałem swoje strzały; oto jak skontaktować się z moim człowiekiem. Jeśli Twój pies kiedykolwiek opuści bezpieczne granice Twojego domu – lub może być artystą ucieczki – potrzebuje obroży, gdziekolwiek wędruje i kiedy przeżywa przygody.

Wskazówka: masz ogródek? Trzymaj kołnierz na kołku przy tylnych drzwiach, aby wsunąć go na głowę kundla, zanim wyjdzie. Nawet jeśli nigdy wcześniej się nie zepsuł, wyćwicz prosty zwyczaj noszenia przy sobie identyfikatora, gdy jest na zewnątrz – na wszelki wypadek.

Szelki

Są to po prostu najbezpieczniejszy, najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób przypięcia psa do smyczy. Dobra uprząż zmniejszy ciągnięcie, zwiększy kontrolę nad szczeniakiem i zmniejszy nacisk na jego szyję i stawy. Dodatkowe punkty: ponieważ zabezpiecza się bliżej środka ciężkości psa, szelki mniej zaplątują się w smycz i zapobiegają skakaniu.

Wskazówka: przejście starszego psa z obroży na szelki może być trudną walką – szczenięta, które wyrosły przyzwyczajone do smyczy na szyję, mogą być uparte, gdy po raz pierwszy wprowadzasz szelki, a wiele z nich wymaga czasu, aby przyzwyczaić się do nowego „stroju”. . Bądź cierpliwy – faza dostosowania może zająć trochę czasu! Zabierz ze sobą kilka smakołyków na kilka pierwszych spacerów z uprzężą, aby odwrócić uwagę psa od tego nieznanego mu uczucia, a także skojarzyć zmianę z pozytywnymi nagrodami.

Pamiętaj – źle dopasowana uprząż może spowodować jeszcze większe obrażenia niż obroża. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po dopasowaniu aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie i bezpiecznie dopasować psi sprzęt.

obroża,szelki,pies
fot.pexels

Co powinienem założyć?

Teraz, gdy już rozumiesz, dlaczego Twój szczeniak potrzebuje pełnej garderoby, skąd wiesz, w co powinien się ubrać i kiedy? Przygotowaliśmy ten przydatny przewodnik, aby uniknąć zgadywania podczas ubierania psa. Nawet jeśli twój szczeniak nie jest artystą uciekającym, zachowaj ostrożność i nie zdejmuj mu obroży, gdy jest na podwórku. Jeśli spotyka nowego przyjaciela, możesz zachować uprząż dla lepszej kontroli, dopóki nie dowiesz się, jak sobie radzą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here