Higiena jamy ustnej jest tak samo ważna dla psów, jak dla ludzi. Zła higiena jamy ustnej może prowadzić do poważnych chorób zagrażających życiu, w tym uszkodzenia nerek, wątroby i mięśnia sercowego. Według American Veterinary Medical Association 80 procent psów wykazuje oznaki choroby przyzębia już w wieku trzech lat.

Właściwa pielęgnacja zębów w domu prowadzi do czegoś więcej niż tylko słodko pachnących pocałunków; Twój pies będzie żył szczęśliwiej, zdrowiej i dłużej. Na szczęście czyszczenie zębów psiego towarzysza jest zaskakująco proste, nawet przy napiętym harmonogramie. Nawet najbardziej zapracowani właściciele psów mogą z łatwością wprowadzić te praktyki w ciągu zaledwie kilku minut w tygodniu, dzięki czemu perłowa biel Twojego czworonożnego przyjaciela będzie lśniła przez wiele lat. Te pięć łatwych sposobów na utrzymanie zdrowia zębów Twojego psa w doskonałym stanie pozwoli zaoszczędzić Twój psu zęby i Twój czas.

1. Umyj zęby psa pyszną pastą do zębów

Zarówno dla psów, jak i ludzi szczotkowanie zębów jest podstawą dobrego zdrowia jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku ludzi, idealne jest codzienne szczotkowanie zębów. Jeśli nie masz na to czasu, wystarczy umyć zęby przynajmniej raz w tygodniu, choć im częściej, tym lepiej. Większość psów nauczy się tolerować i doceniać czyszczenie zębów, nawet jeśli na początku im się to nie podoba. Specjalnie zaprojektowane szczoteczki do zębów dla psów z wygiętymi rączkami, miękkim włosiem, a nawet wieloma główkami ułatwiają i przyspieszają dotarcie do wszystkich małych zakamarków i szczelin w ustach psa. Będziesz potrzebować pasty specjalnie zaprojektowanej dla psów, ponieważ pasta do zębów dla ludzi zawiera toksyczne składniki, takie jak ksylitol i fluor, które mogą spowodować znaczne szkody. Pasta do zębów dla psów ma wiele atrakcyjnych smaków, takich jak masło orzechowe, wołowina i kurczak. Wypróbuj różne kombinacje pasty do zębów i szczoteczek do zębów, aby zobaczyć, która najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu szczeniakowi. Ustalenie regularnego harmonogramu czyszczenia zębów w domu zajmie mniej czasu, niż myślisz, i znacznie przyczyni się do utrzymania czystości zębów Twojego psa.

pies
fot.pexels

2. Podgryźć gryzaki dla psów

Gryzaki dla psów oczyszczają zęby psa, jednocześnie stymulując naturalne pragnienie smakołyków. Poza tym Twój pies będzie zbyt zajęty jedzeniem smakołyków, żeby sprawiać kłopoty gdzie indziej. Gryzaki dentystyczne, to doskonały wybór dla psów wszystkich rozmiarów i w każdym wieku. Wykonane ze skrobi ziemniaczanej dla zapewnienia elastyczności i łatwej strawności, gryzaki dentystyczne bez GMO nie zawierają sztucznych składników, ziaren, glutenu, aromatów ani dodatków. Te gryzaki zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, jednocześnie polerując zęby psa do błyszczącego połysku. Te wegetariańskie gryzaki wykonane z sześciu składników są hipoalergiczne i ograniczają bakterie powodujące nieświeży oddech. Gryzaki dla psów są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach oraz mają wypukłości i wypustki, które wbijają się w szczeliny między zębami psa, aby pobudzić przepływ krwi przez dziąsła. Puste kształty i przestrzenie pozwalają psom lepiej chwytać i bardziej równomiernie żuć. Zawsze nadzoruj swojego psa, gdy ma on w zasięgu ręki gryzak dentystyczny.

3.Spray dentystyczny

Jeśli śmierdzący oddech Twojego psa powoduje, że omijasz przytulanki lub pocałunki, lub jeśli masz mało czasu do stracenia, spraye do zębów dla psów są idealnym rozwiązaniem. To szybki i łatwy sposób, aby zadbać o zęby psa, ponieważ spraye do zębów można stosować samodzielnie lub między szczotkami. Te spraye zabijają bakterie powodujące płytkę nazębną, aby oddech Twojego psa był świeży. Oprócz działania eliminującego nieprzyjemny zapach, spraye do zębów mogą również usuwać i zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Większość sprayów jest prosta w użyciu: po prostu wymagają od właścicieli spryskania zębów i dziąseł. Ponieważ niektóre psy po prostu nie pozostają spokojne podczas czyszczenia jamy ustnej, spraye do zębów można również nakładać na zabawki dla psów i zlizać, aby uzyskać natychmiastowy świeży oddech przy minimalnym wysiłku. Spray do zębów dla psów działa najlepiej, gdy psy nie jedzą przez pół godziny przed opryskiem i po nim.

pies
fot.pexels

4. Gryźć zabawki do żucia

Jeśli wychowujesz psa, który uwielbia zabawę, spodoba mu się zabawa zabawką do żucia i pokochasz to, jak niszczy ich nudę zamiast butów. Jeśli chodzi o zajęcie i rozrywkę psa, zabawki do żucia są jednym z najlepszych rozwiązań. Dostarczanie psom zabawek do żucia zaspokaja ich naturalne instynkty żucia, zapewnia im zajęcie i pomaga poprawić zdrowie jamy ustnej. Psy w każdym wieku odkrywają świat zębami. W przypadku szczeniąt gryzienie w naturalny sposób łagodzi ból związany z ząbkowaniem i stymuluje psychicznie dorosłe psy. Żucie jest naturalnym sposobem mycia zębów przez psy, ponieważ ciągłe gryzienie zeskrobuje płytkę nazębną. Są wykonane z różnych materiałów, od plastiku, gumy, nylonu i surowej skóry. Sugerujemy obracanie różnych typów zabawek do żucia, które niszczą nudę, aby utrzymać zainteresowanie psów. Te zabawki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, więc na pewno znajdziesz coś, co uspokoi radość Twojego psa.

5. Uczęszczać na regularne profesjonalne czyszczenie weterynaryjne

Podstawowym sposobem ochrony zdrowia jamy ustnej Twojego futrzanego przyjaciela jest regularne profesjonalne czyszczenie u weterynarza. Lekarze weterynarii potrafią identyfikować, zapobiegać i leczyć wszelkie znalezione problemy stomatologiczne, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone. Większość psów wymaga egzaminów ustnych i czyszczenia co najmniej raz w roku, aby weterynarze mogli sprawdzić wczesne oznaki poważnych problemów. Niektóre rasy, takie jak Buldogi, Yorkshire Terriery i Jamniki, są bardziej podatne na choroby przyzębia. Mogą wymagać częstszego czyszczenia co sześć miesięcy. Lekarze weterynarii mogą usunąć płytkę nazębną poniżej linii dziąseł, do której nie sięgają szczoteczki do zębów. Oczyszczanie zębów polega na wykonywaniu zdjęć rentgenowskich w celu oceny stanu zdrowia żuchwy i korzeni zębów. Lekarze weterynarii będą łuskować i polerować zęby, aby usunąć płytkę nazębną i kamień nazębny, gdy Twój pies jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarze weterynarii mogą również w razie potrzeby bezpiecznie wypełniać lub usuwać zęby. Chociaż jest to najdroższa i najbardziej czasochłonna opcja, zalecamy, aby ustne egzaminy weterynaryjne stały się priorytetem. Zęby Twojego psa Ci za to podziękują!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here