Psy uwielbiają gryźć. Jest to dla nich nie tylko zabawne, ale także pomaga utrzymać zęby w czystości i mocne szczęki. W przypadku ząbków szczeniąt żucie poprawia samopoczucie dziąseł. Ale które gryzaki i smakołyki są bezpieczne dla Twojego psa? Oto przewodnik dotyczący wyboru odpowiedniej zabawki do żucia.

Jakim typem przeżuwacza jest Twój pies?

Obserwuj swojego psa, gdy kilka pierwszych razy bawi się nową zabawką, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla sposobu, w jaki żuje. Sprawdź, czy Twój pies należy do jednej z poniższych kategorii.

  • Niszczarka. Postaw przed nimi zabawkę, a ich zadaniem jest ją zniszczyć. Mogą nawet spróbować zjeść kawałki.
  • Inhalator. Te psy są jak odkurzacze. Teraz widzisz zabawkę, teraz nie.
  • Kochanek. Te psy delektują się smakołykami i są delikatne dla swoich zabawek. Nie musisz martwić się o wnętrze zabawki w całym domu.
pies
fot.pexels

Bezpieczne zabawki do gryzienia dla psów

Kupując smakołyki i zabawki, jeśli nie możesz ich odcisnąć kciukiem lub nie możesz ich łatwo złamać, prawdopodobnie jest to zbyt trudne dla zębów Twojego psa. Te zabawki są zazwyczaj bezpieczne dla psów.

Mocne gumowe zabawki. Wydrążone (które świetnie nadają się do przechowywania smakołyków) zwykle dobrze sprawdzają się w przypadku wszystkich rodzajów żucia. Po prostu wybierz rozmiar pasujący do pyska Twojego psa.
Zabawki linowe. Jeśli Twój pies jest niszczycielem, upewnij się, że nie wyciąga sznurków i ich nie połyka. W przeciwnym razie są one uważane za bezpieczne.
Trwałe pluszowe zabawki. Zwykle nie są one wystarczająco mocne dla niszczarki. Jeśli masz inhalator lub kochanka, unikaj zabawek z częściami, które mogą łatwo spaść, takich jak oczy, dzwonki lub wstążki.
Piłki tenisowe. Są one w porządku dla większości żuć, ale uważnie obserwuj niszczycieli, które mogą zniszczyć i połknąć kawałki piłeczki tenisowej. Nadmierne przeżuwanie meszku piłeczkowego może również powodować ścieranie zębów.

pies
fot.pexels

Zabawki do żucia dla psów, których należy unikać

Wiadomo, że smakołyki, takie jak surowe skóry, uszy świń i pałeczki bully, powodują problemy żołądkowe (mogą też być bogate w kalorie). Inhalatory powinny unikać tego typu smakołyków – mogą się zakrztusić lub utknąć w jelitach. Należy pamiętać, że aromatyzowane powłoki niektórych z tych smakołyków mogą również spowodować duży bałagan na podłogach i meblach.

Wszystko, co jest twardsze niż zęby psa, może pęknąć lub złamać ząb, co szkodzi psu i portfelowi. Dlatego należy unikać:

  • Kości
  • Kopyta krowie
  • Poroża jelenia i łosia
  • Zabawek do żucia wykonanych z twardego plastiku lub nylonu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here