Projektowanie i stylizacja domu to przyjemne doświadczenie, nawet jeśli czasami przytłacza. Możliwość pokazania swojego gustu i osobowości w sposobie dekorowania daje poczucie spełnienia i radości, której nie da się pokonać.

Oczywiście, możesz pochwycić się szczegółami i mieć bardzo konkretne opinie na temat niektórych aspektów projektu, szczególnie w sypialni, ale możesz również poczuć się zaskoczony lub całkowicie przeoczyć znaczenie podstawowego tła.

Ale kiedy próbujesz stworzyć określony wygląd i styl w określonej przestrzeni, kolor jest niezwykle ważny, a czasami najważniejsze są małe rzeczy. Kolory mogą mieć psychologiczny wpływ na mózg, a to oznacza, że ​​musisz dokładnie przemyśleć, jakiego podniebienia potrzebujesz palety, której chcesz użyć w jakim celu. Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest pamiętanie o przemyśleniu całej pościeli, której używasz, co może wydawać się bardzo elementarne, ale możesz dosłownie zmienić cały motyw i przeznaczenie swojej sypialni, upewniając się, że wybierzesz najlepszy kolor pościeli. . Skąd wiesz, co jest dla Ciebie odpowiednie?

 

Twoja sypialnia

Najważniejszą częścią projektowania sypialni jest określenie przeznaczenia pomieszczenia. W końcu dla niektórych to przystań przed światem zewnętrznym i miejsce do samotnego myślenia, a dla innych gniazdo z partnerem. Niektórzy ludzie mają biuro w sypialni, podczas gdy inni mają sprzęt do ćwiczeń lub elektronikę. Ale najważniejszą funkcją sypialni jest miejsce do spania. Kiedy więc zastanawiasz się nad wystrojem swojej sypialni, pamiętaj, że głównym celem tej przestrzeni jest pełnienie funkcji środowiska, w którym możesz odpocząć i nabrać sił. W ten sposób będziesz chciał wybrać kolory sprzyjające zasypianiu.

Znaczenie snu

Dlaczego wystarczająca ilość snu jest tak ważna? Wiele osób zakłada, że ​​dzieje się tak, aby ciało i umysł mogły wejść w stan „odpoczynku”. Ale to nie może być dalsze od prawdy.

W rzeczywistości, kiedy się budzisz, ciągle robisz rzeczy – świadome rzeczy, które pochłaniają całą twoją uwagę i energię. Jasne, twoje ciało rezerwuje trochę, aby wykonywać automatyczne funkcje, takie jak oddychanie i trawienie pokarmu, ale jest tak wiele innych rzeczy, których twoje ciało potrzebuje, aby zachować zdrowie. Jak każda maszyna, Twoje ciało co noc przechodzi cykle konserwacyjne, a jeśli nie śpisz, wiele rzeczy nie może się wydarzyć.

Na przykład sny pomagają utrwalać wspomnienia, dzięki czemu możesz się rozwijać i uczyć mentalnie dzień po dniu. Ponadto produkcja hormonów i inne podobne funkcje mają miejsce tylko podczas snu, co oznacza, że ​​jeśli nie śpisz, masz trudności z przyrostem masy ciała i innymi ważnymi czynnikami zdrowotnymi.

Wybór niewłaściwego koloru pościeli może nie powodować bezsenności, ale może mieć na Ciebie negatywny wpływ na wiele sposobów, prowadząc do niedoboru ilości i jakości snu.

pościel
fot.pexels

Tworzenie środowiska snu

Wykracza to poza tworzenie feng shui czy posiadanie najwygodniejszego materaca. Biorąc pod uwagę potrzebę solidnego, spokojnego snu w komforcie, prawdopodobnie kupujesz najlepszy materac i przykrywasz go pościelą, która jest gładka, miękka i oddychająca. Możesz mieć również zestaw grubszych, cieplejszych prześcieradeł na zimę. Wszystko to jest ważne dla dobrego snu. Jednak być może nie brałeś pod uwagę koloru jako czynnika. Ale kolor jest tak samo ważny dla kojącego otoczenia, jak materiał i jakość. W rzeczywistości uważa się, że kolor pościeli może wpływać na psychikę tak samo, jak kolor ścian sypialni.

Wykorzystanie koloru

Kolory mają psychologiczny i emocjonalny wpływ na każdego z nas i chociaż część z nich to zachowanie wyuczone przez społeczeństwo, wiele z nich to po prostu natura i instynkt. Mamy też niekorzystne reakcje na poszczególne kombinacje kolorów, tak jak inne kolory koordynujące są przyjemne dla oka.

Substancje drażniące, czy to pojedynczy kolor, czy motyw, mogą powodować różnego rodzaju problemy wynikające z wizualnej próby pogodzenia tego, co widzisz, i przetworzenia tego. Może to wpłynąć na twoją wizję, a takie scenariusze często powodują ogromne bóle głowy lub negatywne reakcje emocjonalne, od dyskomfortu i niepokoju po strach i złość. Z których wszystkie mogą powodować zaburzenia, takie jak bezsenność.

Możesz nie myśleć tak dokładnie o kolorze swojej pościeli, uznając, że jest to drobny szczegół w ogólnym planie rzeczy. W rzeczywistości prześcieradła mogą być często przykryte kołdrą lub kołdrą. Ale te bardzo podstawowe elementy wystroju mogą zmienić ogólny efekt przestrzeni, jeśli kolor nie będzie sprzyjał reszcie projektu.

Dlatego najpopularniejsze kolory pościeli to biel, kość słoniowa oraz jasny brąz lub beż. Chociaż nie są świetne do ukrywania plam. Te neutralne kolory nadają się do prawie każdego projektu, pasując do większości innych kolorów, nie powodując irytującego zderzenia lub obrzydliwości. Pytanie brzmi, czy to ponownie naprawdę wyszło? Czy te proste kolory, które stanowią około 90 procent sprzedaży bielizny w Stanach Zjednoczonych, są najlepszymi kolorami pościeli? Przyjrzyjmy się innym możliwościom porównania.

Właściwe wyczucie

Niezależnie od tego, kim jesteś i jakie masz preferencje, istnieją pewne „motywy”, które chcesz umieścić w swojej sypialni, dotyczące celu i ogólnego odczucia. Po pierwsze, chcesz uniknąć zmęczenia wzroku, co oznacza, że ​​nie chcesz, aby obszar był zbyt zajęty lub zawierał kolory, które kolidują i irytują. Zbyt wiele jasnych kolorów może również powodować zmęczenie wzroku. Ponadto chcesz, aby Twoja sypialnia była kojąca, relaksująca i była miejscem, w którym Twoje ciało nie odczuwa potrzeby ciągłego zachowywania czujności. Twoja sypialnia to przystań, w której odpoczywasz i musisz wybrać kolory, które współgrają ze sobą, aby stworzyć tę atmosferę.

Jednocześnie, ponieważ musisz wstawać rano i prowadzić intensywne życie, chcesz również, aby kombinacja kolorów sprzyjała produktywności, a nie hamowała. Tak więc te same kolory i wzory, które uspokajają Cię do snu, powinny również pomóc Ci rano poczuć się dobrze wypoczętym i sprawnym, z jasną głową i chęcią osiągnięcia sukcesu. Brzmi to skomplikowanie, ale kiedy zaczynasz rozumieć psychologię kolorów, wybór najlepszego koloru pościeli staje się znacznie łatwiejszy.

Czy płeć ma znaczenie?

Prawdopodobnie nie dziwi cię fakt, że różne kolory – a przynajmniej różne odcienie – są atrakcyjne dla kobiet i mężczyzn. Na przykład kobiety lubią odcienie – jaśniejsze wersje kolorów z domieszką większej ilości bieli – podczas gdy mężczyźni preferują odcienie – ciemniejsze wersje tych samych kolorów z większą ilością czerni. Mężczyźni rozważają również prostsze projekty z bardziej podstawowymi kolorami, podczas gdy kobiety są bardziej dopasowane do kolorów akcentujących i różnych odcieni, które dobrze się komponują. Jak więc wykorzystać najlepsze kolory, gdy jesteście parą?

Pomocne może być ustalenie neutralnych kolorów w całym pokoju, a połączenie odcieni i odcieni może stworzyć komfortową przestrzeń zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto utrzymanie neutralnych kolorów tła – takich jak prześcieradła w tradycyjnym białym lub beżowym kolorze – może zaspokoić zapotrzebowanie mężczyzn na prostotę, jednocześnie dając kobietom większą swobodę kreatywności dzięki akcentującym kolorom dzięki grafice ściennej i rzucaniu poduszkami.

Twój ostateczny cel

Jeśli od czasu do czasu zmagasz się ze snem lub cierpisz na zaburzenia snu, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać kolor swojej pościeli i wystrój w oparciu o potrzebę lepszego snu. Według jednego z badań osoby z niebieskim tłem w sypialni mają najlepszy sen, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Więc może powinieneś rozważyć różne dostępne odcienie niebieskiego.

Ciemnoniebieski mogą pomóc stworzyć głębsze, bardziej kojące wrażenie, podobnie jak nocny błękit nieba na zewnątrz. Blady i pastelowe błękity są równie pocieszające, rezonują ze szczęściem i zadowoleniem letniego dnia oraz spokojem, jaki przynosi. Odcienie i odcienie błękitu zawsze kojarzyły się ze spokojem, ponieważ są to kolory występujące w naturze, które mają tendencję do korelowania z zadowoleniem, w tym oceanu. Badania pokazują, że niebieski może nawet spowolnić tętno i obniżyć ciśnienie krwi, co również pomoże w zdrowszym śnie.

Z drugiej strony, jeśli bardziej przejmujesz się swoim życiem miłosnym, to samo badanie wykazało, że osoby z brązową i karmelową pościelą i wystrojem były bardziej skłonne do aktywnego i zdrowego życia seksualnego. Wybranie tych bogatszych (ale nadal neutralnych) tonów może pomóc w tej dziedzinie życia i nadal pomóc w zapewnieniu dobrego snu po akcji.

Dlaczego biały?

Biały, złamanej bieli, skorupka jajka, krem, kość słoniowa. Były to podstawowe kolory bielizny od dawna, prawdopodobnie zaczęły się, ponieważ wybielanie tych jasnych kolorów było łatwiejsze, a wszelkie czyszczenie wymagało użycia silnych wybielaczy. Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których warto wybrać te podstawy pościeli, oprócz łatwości projektowania wokół nich.

Biel i podobne odcienie sprawiają wrażenie „czystych”. Jak wspomniano, wybielacz jest często używany do utrzymania bieli w stanie nieskazitelnym, a podobnie jak placówki medyczne są często lśniąco białe i sterylne, biel promuje ideę czystości. Oczywiście nie chcesz tego klinicznego wyglądu, dlatego też inne kolory można zastosować w innym miejscu sypialni, a białe prześcieradła stanowią jedynie podstawowe tło.

pościel
fot.pexels

Neutralne kolory

Jeśli biel jest zbyt prosta lub „kliniczna” jak na Twój gust albo obawiasz się przebarwień z biegiem czasu, możesz wypróbować białawy, kremowy lub beżowy. Dają ten sam neutralny efekt, pozwalając ozdobić wokół siebie dowolnym kolorem, ponieważ pasują do niemal każdego koloru pod słońcem.

Aby nie wydawać się monotonne, możesz wybrać wzór lub haft, ożywiając projekt prześcieradeł. Znalezienie materiałów z haftowanym wzorem zszytym w tym samym kolorze nie zniweluje sposobu, w jaki prześcieradła będą pasować do reszty pomieszczenia i zapewni zarówno teksturę, jak i przerwę w pojedynczym kolorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here