Stan naszych sypialni, a przede wszystkim naszych łóżek i pościeli, jest głównym czynnikiem wpływającym na jakość snu, jaki otrzymujemy każdej nocy.

Badania pokazują, że osoby śpiące są szczęśliwsze, bardziej produktywne, trzymają się budżetów i mają bardziej spokojny sen niż osoby, które nie śpią (wiesz, kim jesteś). Są nawet lekarze zajmujący się snem, których jedynym celem jest nauczenie nas tej podstawowej zasady.

Porozmawiaj z dowolnym projektantem wnętrz, a powie Ci to samo – nie należy oszczędzać kosztów, jeśli chodzi o wybór łóżka i pościeli. Jest to odpowiednik ubierania się w źle dopasowaną, porysowaną lub znoszoną odzież przez około 8 godzin dziennie i oczekiwanie, że będziesz w szczytowej formie. Mało prawdopodobny scenariusz.

To powiedziawszy, świat pościeli jest dość rozległy i pełen tak wielu terminów i żargonu, że może być nieco zagmatwany dla niewytrenowanych spośród nas.

Jeśli kiedykolwiek zdziwiło Cię zrozumienie, co dokładnie oznacza liczba nitek lub jakie są najlepsze rodzaje materiałów na prześcieradła, czytaj dalej – nasza ekspertka Sue Smart jest pod ręką, aby usunąć znaki zapytania.

pościel
fot.pexels

 JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ KOŁDRĘ I PODUSZKI NA SWOJĄ POŚCIEL

Zanim zaczniesz korzystać z bardziej luksusowej pościeli i akcesoriów, pomyśl o fundamentach swojego łóżka. Łóżko nie jest łóżkiem bez kołdry przypominającej chmurę (a przez chmurę mamy na myśli te rodzaje puszystej waty) lub kilku idealnie dopasowanych poduszek.Wybierz kołdrę odpowiednią do swojej sypialni. Zastanów się, czy jest ciepło itp. Oraz jak ciepło lub zimno ty i twój partner czujecie się w łóżku.

W przypadku kołder jedną z najważniejszych cech jest ich ocena. Jeśli zastanawiasz się, co oznacza ocena tog, jest to miara ciepła i zapewni, że będziesz cieszyć się snem w optymalnej dla pory roku temperaturze. Latem użyj 2,5 do 4,5 tog; wiosną, jesienią i do użytku ogólnego użyj 9 do 10 tog; a na zimę 12 do 13,5 tog. Kołdry całoroczne to idealny scenariusz, mówi Sue, z „dwiema kołdrami (lekkiej i średniej wagi), których można używać oddzielnie wiosną, latem i jesienią, a następnie zapinać razem na guziki, aby uzyskać bardzo ciepłą kołdrę na zimę”.

Konstrukcja i poszycie kołdry to dwa inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Pikowanie i ścianki odgradzające (ściany z tkaniny, które tworzą oddzielne komory w kołdrze) to najlepszy sposób na zachowanie kształtu i ciepła kołdry, podczas gdy wysokiej jakości, puchowa osłona poprawi wagę i uchwyt (w dotyku) kołdry .

Poduszki powinny być wystarczająco miękkie, aby były wygodne, ale wystarczająco mocne, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i ramion. Sprawdzianem, czy czas wymienić poduszkę, jest umieszczenie jej na ramieniu – jeśli opadnie, czas na nową.

pościel
fot.pexels

 JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ ILOŚĆ NICI DO POŚCIELI

To może być drugie miejsce na liście, ale liczba nitek jest prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, kiedy myślisz o pościeli. Prawdę mówiąc, większość z nas prawdopodobnie nie wie, dlaczego powinniśmy się tym zajmować w pierwszej kolejności lub dlaczego wyższe jest najwyraźniej lepsze. Co więc oznacza liczba nici w przypadku pościeli?

Liczba nitek mierzy grubość materiału, licząc liczbę nitek na cal kwadratowy. Często jest używany jako miara jakości, ale może wprowadzać w błąd, ponieważ duża liczba nitek może obejmować skręcone nici podwójnej przędzy.

Jakość bielizny pościelowej będzie zależała od grubości przędzy oraz jakości procesów tkania i wykańczania. Jak zawsze, bardziej liczy się jakość niż ilość.

3. JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY MATERIAŁ
Większość materiałów na pościel należy zazwyczaj do kategorii bawełny, jedwabiu lub lnu i na szczęście Sue mówi nam, że „wszystkie są włóknami naturalnymi, które są oddychające, pomagając w ten sposób regulować temperaturę ciała”. Mają jednak określone funkcje, o których można decydować w zależności od osobistych preferencji.

Klasyczny, świeżo uszyty materiał na łóżko to niewątpliwie ten ubrany w chmurę czystej bawełnianej pościeli. Oczywiście nie byle jaką bawełnę. Egipska bawełna jest jedną z najlepszych, wykonana z długich włókien odcinkowych zapewnia gładkie, rześkie wykończenie.

Jeśli chcesz super błyszczących włosów i nawilżonej skóry – co oznacza mniej zmarszczek (i szczerze mówiąc, kto tego nie robi?) – wybierz pościel z jedwabiu. Zawarta w białku struktura pasm jedwabiu w tym materiale pościelowym jest naturalnie wyposażona w oswajanie loków i utrzymywanie wilgoci blisko skóry, co skutkuje lepszą poranną twarzą i mniej widoczną głową łóżka. I nie martw się, jeśli nie jesteś fanem błyszczącego wykończenia – tak jak w przypadku większości pościeli, poduszki i kołdry wypełnione jedwabiem są również dostarczane z poszewkami z materiału bawełnianego.

Dla wielbicieli zrelaksowanego, mieszkalnego wyglądu, który najczęściej występuje w wietrznych willach przy plaży, czysty len byłby najlepszym materiałem na pościel. Nie denerwuj się – jest mniej wymagający niż myślisz.Podobnie jak w przypadku noszenia lnianego materiału, wystarczy zaakceptować mniej wyprasowany wygląd, ale po kilku praniach stanie się bardziej miękki i miękki oraz będzie się świetnie czuć.

Jeśli chodzi o materiały satynowe i satynowe – dwie tkaniny charakteryzujące się błyszczącą, gładką powierzchnią – to nie jest to samo. Ogólnie rzecz biorąc, tkanina jest nazywana satyną, jeśli jest wykonana z jedwabiu, lub satyną, jeśli jest wykonana z bawełny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here