Aby mieć ładne stopy, nie zawsze trzeba iść do drogiego salonu. Przy odrobinie czasu i wysiłku – i kilku łatwych do zdobycia w lokalnej aptece – możesz zrobić sobie w domu fantastyczną metamorfozę stóp.

Czego będziesz potrzebować

 • Zmywacz do polerowania bez acetonu
 • Olejek aromaterapeutyczny
 • Zmiękczający balsam nawilżający
 • Szczotka do szorowania paznokci
 • Pumeks, pilnik kalusa lub szmergiel
 • Obcinacz do paznokci ze stali nierdzewnej
 • Popychacz do skórek lub pomarańczowy sztyft
 • Cztery funty parafiny spożywczej
 • Podwójny bojler lub przenośna kąpiel parafinowa
 • Niezawodny termometr do cukierków
 • Para skarpetek
 • Pudełko z plastikową folią spożywczą
 • Dodatkowe ręczniki
stopy
fot.pexels

Krok 1: Usuń lakier do paznokci

Zdzieranie lakieru do paznokci pozwala na oględziny paznokci u nóg i wyszukanie wszelkich problemów, takich jak grzybica paznokci (grzybica paznokci) czy zwisające paznokcie. Najlepiej użyć zmywacza do polerowania bez acetonu. Zmywacze do paznokci zawierające aceton działają bardzo mocno na paznokcie i mogą powodować ścieczenie płytki paznokcia i powstawanie nieestetycznych bruzd.

Od czasu do czasu warto odpocząć paznokciom od lakieru. Utrzymywanie stale pomalowanych paznokci może powodować przebarwienia, zwykle z czerwonawym lub żółtawym odcieniem. Jeśli paznokcie zmieniają kolor, pozostaw je gołe na kilka tygodni, a powinny powrócić do swojego normalnego odcienia

Krok 2: Zamocz stopy

Relaksująca kąpiel stóp przez 15 do 20 minut zdziała cuda. Możesz dodać olejki aromaterapeutyczne do wanny z wodą, jeśli chcesz, ale nie jest to konieczne. Już samo zmoczenie stóp rozluźni suche łuski i zmiękczy grube, stwardniałe warstwy skóry na piętach, palcach i śródstopiu.

Nie używaj zbyt gorącej wody. Może to powodować wysuszanie i pękanie skóry, ponieważ woda szybko odparowuje i pochłania wilgoć z warstwy rogowej naskórka (najbardziej zewnętrznej warstwy ochronnej komórek naskórka).

Użyj szczotki do paznokci, aby delikatnie wyszorować paznokcie pod koniec moczenia.

Krok 3: Przycinaj modzele i odciski

Po zmiękczeniu skóry dobrym namoczeniem, użyj pumeksu, szmergla lub pilnika do kalusa, aby delikatnie zredukować odciski i modzele. Może zajść potrzeba kilku przycinania, zanim będzie można usunąć całą stwardniałą skórę, ale należy uważać, aby nie naciąć ani nie przetrzeć skóry zbyt głęboko.

Usunięcie modzeli może pomóc w zapobieganiu powstawaniu pęknięć, ale zbyt duże przycięcie może spowodować pęknięcie skóry, jeśli zostanie zastosowany nacisk na nadmiernie przerzedzone tkanki. To nie tylko powoduje ból i krwawienie, ale może zwiększyć ryzyko infekcji. Pamiętaj, że próbujesz usunąć tylko martwe komórki skóry, a nie zdrową tkankę.

Jeśli między pedicureami minęło dużo czasu, nie próbuj usuwać modzeli i odcisków za jednym razem. Zamiast tego zrób to w ciągu dwóch lub trzech zabiegów wykonywanych co cztery do sześciu tygodni.

stopy
fot.pexels

Krok 4: Przycinaj paznokcie

Użyj szczypiec do paznokci ze stali nierdzewnej, aby przyciąć paznokcie. Aby zapobiec nadmiernemu przycięciu, przytnij paznokcie prosto w poprzek, a następnie delikatnie zaokrąglij rogi za pomocą szmergielki.

Możesz odgarnąć skórki, ale staraj się unikać ich przycinania. Większość dermatologów powie Ci, że nie ma dobrego powodu, aby przecinać skórki (znane również jako eponychium). Cięcie skórek nie tylko zwiększa ryzyko pękania i krwawienia, ale także zapewnia bakteriom i grzybom łatwiejszy dostęp do łożyska paznokcia.

Krok 5: Podaruj sobie kurację woskową

Zabieg parafinowy sprawi, że Twoje stopy będą niesamowicie miękkie. Ciepło wosku zwiększa przepływ krwi i otwiera pory w skórze. Kiedy twoje pory są otwarte, są w stanie wchłonąć więcej wilgoci.

Możesz kupić przenośną kąpiel parafinową przez Internet lub w niektórych sklepach stacjonarnych. Urządzenia (w cenie od 30 do 70 dolarów) mogą zapewnić, że temperatura wosku nigdy nie przekroczy 125 F. Dostępne są również gotowe zestawy parafinowe, które oszczędzają kłopotów związanych z rozbijaniem dużego bloku wosku i topieniem go w podwójnej bojler.

Gdy kąpiel woskowa zacznie się ochładzać, owiń stopy ręcznikiem, aby dłużej utrzymać terapeutyczne ciepło.

Do zabiegów wosku do stóp używaj tylko parafiny spożywczej. Dodatki takie jak kwas stearynowy, barwniki i perfumy mogą podnosić temperaturę topnienia wosku i powodować podrażnienia skóry

Krok 6: Nawilżaj i masuj stopy

Aby zakończyć zabieg spa stóp, po zabiegu parafinowym nałóż emolient nawilżający. Zmiękczone tkanki lepiej wchłaniają emolienty zawarte w balsamie i zapewniają bardziej miękką, dobrze nawilżoną skórę i stopy.

Podczas nakładania balsamu delikatnie masuj stopy, napinając ścięgna w stawach palców i łuku stopy. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz zapalenie powięzi podeszwy.

Po nałożeniu balsamu możesz założyć skarpetki lub owinąć stopy w folię na godzinę lub dwie. Nazywana terapią okluzyjną, zapewnia lepsze wchłanianie balsamu – duży plus, jeśli masz suche, łuszczące się stopy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here