Niewątpliwie kupno dywanu to ciężki orzech do zgryzienia. Wyszukaliśmy najbardziej nurtujące pytania, jakie zadają przyszli właściciele dywanów i postaraliśmy się na nie odpowiedzieć!

1. Czy dywany można farbować?
Istnieje możliwość barwienia dywanów nylonowych lub wełnianych. Dywany akrylowe, poliestrowe i polipropylenowe nie mogą być farbowane. Obecny kolor Twojego dywanu określi nowe kolory, na jakie można go pofarbować. Istnieją trzy metody, które są powszechnie używane do barwienia dywanów. Rozpylają barwnik za pomocą różdżki o ciśnieniu między 150 a 500, używając puszki w aerozolu lub nakładają barwnik za pomocą obrotowego skrubera z nylonowym włosiem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wszystkie wymagają profesjonalnego barwnika do dywanów.

2. Czy wykładziny można łatać?
Wykładziny mogą być łatane przez profesjonalistów z odpowiednim sprzętem lub przez majsterkowiczów za pomocą zestawu naprawczego z dyskami samoprzylepnymi. Wystarczy odmierzyć i odklejać uszkodzony kawałek dywanu, który ma być naprawiony. Usuń uszkodzony obszar, zmierz i wytnij nowy plaster. Umieść łatę dywanową we właściwej pozycji. Przyklej go na miejscu. Następnie zszorstkuj i wygładź krawędzie łaty dywanowej, aby ukryć szwy.

3. Czy dywany można rozciągać?
Tak, luźne, grudkowate, pomarszczone, można rozciągnąć. Ale aby zrobić to prawidłowo, będziesz potrzebować napinacza do dywanów, noża do kolan, łomu, zszywacza zawierającego zszywki 5/16 cala, noża uniwersalnego i kilku pasków klejących. Po zamocowaniu jednego końca dywanu w paskach przylepnych, napinacz do dywanu jest używany do naciągania dywanu mocno po całym pomieszczeniu i usuwania rolek i zagięć. Drugi koniec dywanu jest następnie osadzany w rzędzie pasków kleju na tym końcu pomieszczenia.

4. Czy można malować dywany?
Dywany berberyjskie, jutowe, z trawy morskiej i sizalu można łatwo pomalować farbą tapicerską. Pluszowa wykładzina nie dobrze się maluje. Ma tendencję do zmatowienia i twardości.

5. Jak mierzy się wykładzinę?
Wykładzinę mierzy się za pomocą diagramu powierzchni, która ma być pokryta wykładziną. Następnie mierzy się powierzchnię i przenosi pomiary na wykres. Następnie oblicza się całkowity materiał kwadratowy. Pomiary w każdym obszarze są rutynowo zaokrąglane w górę do najbliższej 0,5 stopy. Tak więc podłoga, która ma 14,3 stopy długości i 11,8 stopy szerokości, staje się 14,5 stopy na 12 stóp. Zapewnia to wystarczającą ilość materiału, aby odpowiednio pokryć podłogę. Dodatkowe 5% jest dodawane na szwy. Dywany wymagające dopasowania wzoru będą wymagały dodatkowego materiału.

6. Kto wynalazł wykładziny?
Włosie kozie i wełna owcza były strzyżone i przędzone lub wplecione w dywany od ponad 9 000 lat. W Azji Zachodniej dywaniki tkane z włosia były produkowane między 4000 a 5000 lat temu. Williamowi Sprague’owi przypisuje się bycie ojcem nowoczesnego przemysłu dywanowego. W 1791 roku w Filadelfii zbudował pierwszy młyn do tkania dywanów.

7. Czy można zainstalować wykładzinę na podłogach z twardego drewna?
Tak, możesz. Wszystko, co musisz zrobić, to przykleić gwoździami paski na podłodze wzdłuż listew przypodłogowych na obwodzie pomieszczenia, używając gwoździ murarskich. Przykryj podłogę ułożoną wykładziną dywanową. Wytnij dywan o około cztery cale większy niż długość i szerokość pomieszczenia. Połóż go na miejscu, pozostawiając dwa cale nadmiaru na ścianie. Zaczep jeden koniec dywanu na nieprzyklejonym pasku na jednym końcu pomieszczenia, zaczynając od rogów. Rozciągnij dywan aż do drugiej ściany za pomocą napinacza mechanicznego. Zawieś drugi koniec dywanu na pasku bez kleju. Odetnij nadmiar dywanu.

dywany
fot.pexels

8. Czy można zainstalować wykładzinę na płytkach?
Dywan można układać na płytkach. Po prostu przytnij i usuń pasek płytek na obwodzie pomieszczenia, który jest o około 2 cale szerszy niż pasek bez kleju, który utrzymuje dywan na miejscu. Przybij paski przynęty na podłodze 1 1/2 cala od listwy przypodłogowej. Przykryj całą podłogę wyściółką dywanową. Zawiesić koniec dywanu na pasku przynęt. Użyj napinacza do dywanów, aby mocno naciągnąć dywan przez całe pomieszczenie. Wciśnij drugi koniec dywanu w znajdujące się tam paski nieprzywierające. Odetnij nadmiar dywanu wzdłuż listwy przypodłogowej za pomocą noża.

9. Czy można położyć wykładzinę na betonie?
Aby zainstalować wykładzinę na betonie, na całym obwodzie pomieszczenia wbij w podłogę paski do gwoździ. Przykryj całą betonową podłogę wyściółką dywanową. Połącz paski wyściółki taśmą. Rozwiń dywan na wyściółce. Rozpocznij w odległym rogu pokoju i zaczep krawędź dywanu o paski halsowe. Po podłączeniu końca dywanu do paska przylepnego na całej tylnej ścianie, użyj napinacza do dywanów, aby naciągnąć dywan całkowicie do przedniej ściany. Zaczep ten koniec dywanu na pasku klejącym. Wymień listwy przypodłogowe.

10. Czy można położyć wykładzinę na laminacie?
Nie zaleca się układania wykładziny na laminacie. Paski klejące używane do łączenia wykładziny z podłogą mogą marszczyć laminat. Spowoduje to, że wykładzina będzie nierówna, nie będzie leżeć płasko pod wykładziną i prawie uniemożliwi prawidłowe ułożenie wykładziny. Z biegiem czasu laminat ma tendencję do sztywnienia i zwijania się. Spowoduje to naciskanie na wykładzinę i jej przemieszczanie, nierówności, pomarszczenia i nierówności.

12. Czy można położyć dywan na korku?
Jeśli podłoga korkowa jest dobrze zamocowana, można ją pozostawić bez zmian i po prostu założyć na nią podkładkę dywanową i wykładzinę. To szybsza, bezpieczniejsza i tańsza metoda wymiany podłóg korkowych na wykładziny. Możesz wezwać profesjonalistę lub zająć się układaniem wykładziny na podłogach korkowych jako projekt zrób to sam.

13. Jak długo trwa wykładzina dywanowa?
Niedrogie wykładziny do mieszkań wystarczają na około 5 lat. Można oczekiwać, że wykładziny średniej jakości wytrzymają nawet 15 lat. Najwyższej jakości dostępne dzisiaj wykładziny mogą przetrwać nawet 25 lat. Ta długowieczność i trwałość zależą od natężenia ruchu, jaki musi wytrzymać, oraz od tego, jak dobrze jest on pielęgnowany i utrzymywany.

14. Z jakich materiałów są wykonane wykładziny?
Dywany można produkować przy użyciu szerokiej gamy materiałów naturalnych i syntetycznych. Należą do nich akryl, poliester, wełna, nylon, polipropylen (Olefin), Smartstrand i plastik pochodzący z recyklingu. Niektóre popularne materiały dywanowe to włosie cięte, cięte, cięte z Saksonii, cięte z teksturą, runo cięte Frieze, dywan pluszowy lub runo cięte aksamitnie.

15. Czy można sprzedać używane wykładziny?
Zużyte wykładziny są powszechnie sprzedawane w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, sklepach z używanymi rzeczami, sklepach z artykułami dekoracyjnymi, sklepach z używanymi przedmiotami, na prywatnych aukcjach i na aukcjach internetowych, takich jak eBay. Istnieje szeroki wybór używanych wykładzin dostępnych w różnych rozmiarach i po bardzo przystępnych cenach.

dywan
fot.pexels

16. Czy używane wykładziny można poddać recyklingowi? W jaki sposób?
Dywany każdego rodzaju można poddać recyklingowi. Włókno w dywanie jest oddzielane od podłoża i często zarówno włókna, jak i podłoże są rozkładane, przetwarzane i wykorzystywane do tworzenia nowych dywanów i innych produktów.

17. Czy można naprawić wykładzinę? W jaki sposób?
Rozdarcia, plamy i oparzenia papierosami mogą sprawić, że Twój dywan będzie wyglądał staro i nieestetycznie. Ponadto wymiana może być kosztowna. Jeśli uszkodzony obszar nie jest zbyt duży, można naprawić dywan i zaoszczędzić pieniądze zamiast wymiany całego dywanu. Uszkodzone fragmenty wykładziny można naprawić za pomocą łaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here