Niektórzy ludzie źle rozumieją i używają słowa dywany i wykładzina jako terminy zamienne. Chociaż obie opcje są miękkimi i wygodnymi podłogami i są zdecydowanie dobrym sposobem na utrzymanie przytulności w domu, istnieją między nimi istotne różnice.

 

Jednym z najważniejszych elementów czystego domu jest jakość powietrza, którym oddychasz. Czy wiesz, że 40% powietrza, z którego oddychasz, pochodzi ze strychu i przestrzeni czołgowej? Utrzymanie domu w czystości dzięki odpowiedniej izolacji poddasza i przestrzeni do podpór jest kluczem do zdrowia Twojej rodziny. Drugim najważniejszym izolatorem w Twoim domu jest dywan. Pytanie brzmi: „czy wybrać dywan czy wykładzinę?”

Dywany, w tym dywaniki powierzchniowe, to duże sekcje wykładzin podłogowych zwykle wykonane z tkanych materiałów, które nie rozciągają się na całą powierzchnię podłogi. Dywaniki nie są przymocowane do podłogi. Z drugiej strony dywan odnosi się do wykładziny podłogowej od ściany do ściany wykonanej z grubej tkaniny, która rozciąga się na całej powierzchni podłogi i jest przymocowana do podłogi za pomocą kleju lub pasków klejących.

Dokonując wyboru między tymi dwoma, powinieneś zdawać sobie sprawę z zalet i wad każdej opcji. Oto nasza lista pozytywów i negatywów zarówno w przypadku dywanów, jak i dywanów.

dywan
fot.pexels

Dywany

Nikt nie może zaprzeczyć pięknu ozdobnego dywanu w stylu azjatyckim lub przytulności grubego, puszystego dywanika z włókna bambusowego. Dywany mają zdolność kameleona do łączenia się z dowolnym obszarem domu i wtapiania w dowolną zmianę aranżacji, a także możesz je podnieść i zabrać ze sobą, jeśli się przeprowadzisz. Ale co jeszcze sprawia, że ​​dywany są wyjątkowe?

Plusy:
Dywany to jedne z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych sposobów pokrywania podłóg. Są używane od wieków i mogą być niesamowitymi dziełami sztuki, które dodadzą uroku i elegancji nieporównywalnej z wykładziną. Oto niektóre z ich innych zalet…

 • Zapobiegają rozwojowi pleśni i pleśni dzięki zdolności do przepływu powietrza pod włóknami
 • Łatwo się myje i suszy, gdy jest brudny
 • Pomaga zdefiniować przestrzeń
 • Możliwość łatwej zmiany kolorystyki i stylu pomieszczenia
 • Dobrze umiejscowiony dywanik może wprowadzić strukturę do otwartego planu piętra lub połączyć różne meble
 • Lepszy wybór dla osób uczulonych na kurz, ponieważ dywaniki są łatwiejsze do czyszczenia. Dla takich osób najlepszym wyborem będą dywaniki polipropylenowe lub do prania.
  W pewnym sensie dywaniki podłogowe pozwalają doświadczyć tego, co najlepsze z obu światów – pięknej drewnianej podłogi w połączeniu z przytulnym dotykiem miękkich włókien pod stopami. Dywaniki kładzione na drewnianej podłodze powinny mieć umieszczoną pod spodem specjalną podkładkę, która pomaga chronić drewno i zapobiega „pełzaniu” dywanu.

Minusy:
Chociaż dywaniki obszarowe mogą stanowić wspaniały akcent do pokoju, osoby rozważające ich zastosowanie powinny zdawać sobie sprawę, że dywany mają również pewne negatywne cechy.

 • Dywany są bardziej skłonne do poślizgnięcia się lub potknięcia na krawędziach, nawet jeśli są antypoślizgowe. Jest to poważny problem dla osób starszych, które mogą odnieść poważne obrażenia w wyniku upadku.
 • Dywany nie mogą stworzyć takiego samego jednolitego wyglądu, jaki może zapewnić wykładzina od ściany do ściany.
 • Osoby, które chcą chodzić boso po całym domu, nie odczuwając nagłego cofania się podczas stąpania po zimnej, twardej podłodze, nie powinny wybierać dywanika.
 • Neutralne kolory nie są najlepszym wyborem dla dywaników, a zamiast tego lepiej pasują do wykładzin od ściany do ściany, które zapewniają w pełni jednolity wygląd.

  dywan
  fot.pexels

Wykładzina

Wykładzina dywanowa od dziesięcioleci jest wybieraną wykładziną podłogową na północno-zachodnim Pacyfiku. W ostatnich latach odrodzenie się podłóg z twardego drewna poddało w wątpliwość, czy dywany będą nadal najpowszechniejszą formą wykładzin podłogowych, ale nadal pozostają one bardzo popularne ze względu na ich zdolność do zapewniania przytulnego i ciepłego domu.

Plusy:
Wykładzina dywanowa to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na utrzymanie przytulności w domu.

 • Wykładzina jest mocowana do podłogi za pomocą kleju, cementu lub sczepii, a także podkładana poduszką w celu zwiększenia miękkości. Dzięki temu są odporne na poślizg i potknięcia, co czyni je lepszym wyborem w domach osób starszych.
 • Wykładziny mogą tworzyć jedność w całej kolorystyce i wystroju domu. Może to być szczególnie przydatne w domach z wieloma małymi pokojami.
 • Wykładziny zwykle występują w neutralnych kolorach, co pozwala na łączenie z nimi szerokiej gamy schematów kolorystycznych.
 • Wykładzina dywanowa zapewnia całkowite pokrycie podłogi. Żadnych zmarzniętych palców ani martwienia się, że dziecko będzie czołgać się po oblodzonej drewnianej podłodze!
  Minusy

Dywany od ściany do ściany, choć przytulne, nie zawsze są najlepszym wyborem. Oto kilka powodów, dla których rodzina może zdecydować się na różnicę.

 • Wiadomo, że wykładziny mają wysoki poziom odgazowywania (uwalnianie chemicznych produktów ubocznych do powietrza po instalacji). Czasami zaprzestanie odgazowywania może zająć kilka miesięcy lub dłużej.
 • Czyszczenie wykładzin jest trudne i kosztowne.
 • Wykładziny zużywają się w obszarach o większym natężeniu ruchu niż inne. Kiedy wykładzina jest zużyta w korytarzu, właściciele domów będą musieli albo zainstalować nową część dywanu w tym obszarze, albo wymienić wszystkie wykładziny na tym poziomie domu. Może to nadać wykładzinie wygląd „połatany”.
 • Wykładziny nie powinny być używane w miejscach o dużej wilgotności, ponieważ wilgoć może zostać uwięziona we włóknach, powodując tworzenie się pleśni, która uwalnia toksyczne mykotoksyny do powietrza.
 • Wykładziny dywanowe mogą uszkodzić drewnianą podłogę pod spodem z powodu cementu lub kleju i sczepienia zastosowanego do ich zabezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here