Nie wiesz, czym różni się laptop z systemem Windows lub Mac od Chromebooka? Oto odpowiedź.

Chromebooki to laptopy i dwa w jednym działające w systemie operacyjnym Google Chrome. Sprzęt może wyglądać jak każdy inny laptop, ale minimalistyczny system operacyjny Chrome oparty na przeglądarce internetowej różni się od laptopów z systemem Windows i MacOS, do których prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony. Niezależnie od tego, czy rozważasz przejście na laptopa z systemem Windows lub MacBook, Twoje dziecko otrzymało go ze swojej szkoły, czy po prostu jesteś ciekawy systemu operacyjnego Chrome, oto wszystko, co musisz wiedzieć.

laptop
fot.pexels

Kiedy Chromebooki pojawiły się po raz pierwszy w 2011 roku, były rutynowo wyśmiewane – i słusznie – za ich ograniczoną funkcjonalność i poleganie na stałym połączeniu internetowym. Dzisiejsze Chromebooki są dalekie od miejsca, w którym się zaczęły, ale niektóre rzeczy się nie zmieniły i możesz nie chcieć pracować z ograniczeniami, które mają. Ponadto, jeśli nie masz ochoty to czytać i wolisz po prostu wypróbować system operacyjny Chrome, oto jak tymczasowo uruchomić go na dowolnym laptopie za pomocą niedrogiego dysku flash USB, który prawdopodobnie już masz.

Sytuacja dotycząca oprogramowania

Kiedy system operacyjny Chrome został uruchomiony, był to zasadniczo przeglądarka internetowa Google Chrome. Dla osób przyzwyczajonych do systemu operacyjnego, takiego jak Windows i Mac, przeciętny Chromebook wydawał się niewiele więcej niż laptopem z przeglądarką internetową i to wszystko.

Nawet jeśli system operacyjny Chrome nigdy nie dojrzał ponad to, faktem jest, że w dzisiejszych czasach można zrobić całkiem dużo w Internecie. Podsumuj wszystko, co robisz na co dzień, a może się okazać, że nie ma niczego, czego nie możesz osiągnąć w Chrome na najbardziej podstawowym poziomie.

To powiedziawszy, laptop z systemem Windows lub MacBook może obsługiwać przeglądarkę Chrome, a także inne oprogramowanie obsługiwane przez te systemy operacyjne. Nawet jeśli nie potrzebujesz od razu konkretnego oprogramowania, dobrze jest mieć taką opcję. Ponadto, jeśli kupujesz Chromebooka do nauki zdalnej w Google Classroom, komputer Mac lub komputer z systemem Windows również będzie działał.

lapto,komputer
fot.pexels

W związku z tym Chromebooki nie są natywnie zgodne z oprogramowaniem systemu Windows ani Mac. Możesz używać VMware na Chromebookach do uruchamiania aplikacji Windows, a także obsługuje oprogramowanie Linux. Ponadto obecne modele mogą uruchamiać aplikacje na Androida, a są też aplikacje internetowe, które są dostępne w sklepie Google Chrome Web Store.

Jedną z dużych przeszkód dla wielu osób jest dostęp do pakietu Microsoft Office. Nie możesz zainstalować pełnego oprogramowania Office na Chromebooku, ale Microsoft udostępnia zarówno wersje internetowe, jak i Android w sklepach Chrome i Google Play. Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz lub chcesz określonej aplikacji dla systemu Windows lub Mac – a nie ma odpowiedniego zamiennika aplikacji internetowej lub Android i nie chcesz używać VMware – nie kupuj Chromebooka.

Ponadto, jeśli potrzebujesz zaawansowanych możliwości edycji zdjęć i wideo, będziesz potrzebować zwykłego laptopa. Podstawowa edycja zdjęć i wideo jest w porządku, ale Chromebooki zazwyczaj nie oferują wydajności grafiki potrzebnej do wymagających zadań lub, znowu, opcji instalowania gier i oprogramowania dla systemu Windows lub Mac. Z drugiej strony, dzięki usługom gier strumieniowych, takich jak Google Stadia i Nvidia GeForce Now, Chromebooków można teraz używać nie tylko do gier na Androida i przeglądarek.

Różnorodna gama urządzeń

Kilka lat temu wszystkie Chromebooki były prawie takie same, niezależnie od tego, jaka firma je wyprodukowała. Teraz jest znacznie większa różnorodność laptopów i dwóch w jednym – konwertowalnych i tabletów – aby wykorzystać obecne możliwości Chrome OS. Nadal znajdziesz więcej rozmiarów i stylów, jeśli chodzi o laptopy z systemem Windows, zwłaszcza jeśli potrzebujesz najwyższej wydajności przetwarzania i grafiki, ale różnorodność opcji jest znacznie lepsza niż w przeszłości.

Posiadanie wyższej klasy procesora i większej ilości pamięci pomoże wymagającym wielozadaniowościom poruszać się naprzód, ale poza tym oto, co zalecam, gdy zapytam, jakie specyfikacje uzyskać:

Te zalecenia są elastyczne. Możesz na przykład uzyskać wyświetlacz o rozdzielczości 1366×768, ale tanie te używane w low-endowych Chromebookach wyglądają szczególnie miękko w porównaniu z modelami Full HD. I możesz sobie poradzić z 16 GB wbudowanej pamięci, o ile jest gniazdo na kartę microSD, które ją uzupełnia. W przeciwieństwie do zwykłego laptopa Chromebook polega bardziej na przechowywaniu plików w chmurze niż na pamięci lokalnej. Warto również zauważyć, że wiele razy pamięć masowa i pamięć są przylutowane i nie można ich zaktualizować po fakcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here