Kiedy trafisz na alejkę z produktami do prania lub robisz zakupy online, istnieją dziesiątki marek detergentów, z których wszystkie obiecują, że Twoje pranie będzie czyste i świeże. Podczas gdy wybór był kiedyś ograniczony do pudełek detergentu w proszku, teraz można znaleźć wszystkie rodzaje detergentów do prania w płynie, proszku lub w kostkach jednodawkowych.

Więc jaki typ wybrać?

Płyny, kostki i proszki mogą być używane w każdej temperaturze wody, a prawie wszystkie marki są teraz opracowane do użytku w wysokowydajnych pralkach ładowanych od przodu lub od góry; po prostu poszukaj symbolu „on” (wysokiej wydajności), aby mieć pewność. Możesz mieć trudności ze znalezieniem detergentu bez symbolu, ale możesz mieć pewność, że możesz go użyć w standardowej pralce ładowanej od góry.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na płyn, kapsułki czy proszek, pamiętaj, że cena nie zawsze jest najlepszym wskaźnikiem tego, jak dobrze detergent będzie działał w czyszczeniu Twoich ubrań. Najważniejsze jest, aby spojrzeć na listę składników na etykiecie produktu. Im więcej aktywnych składników wymienionych w formule – jak enzymy, które rozkładają plamy i środki powierzchniowo czynne, które odrywają brud z tkaniny i zawieszają go w wodzie – tym lepsza będzie skuteczność detergentu.

pranie
fot.pexels

Płynny proszek do prania: wady i zalety

Odkąd płynne środki do prania trafiły na półki sklepowe w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, stały się najpopularniejszym formatem detergentów. Są łatwe w użyciu, dobrze rozprowadzają się w wodzie do mycia i mają różnorodne zapachy. Ale podobnie jak w przypadku większości produktów, istnieją zarówno zalety, jak i wady.

Co lubimy

 • Idealny do stosowania jako środek do usuwania plam lub do czyszczenia punktowego.
 • Szczególnie skuteczny w usuwaniu plam z oleju i tłuszczu, ponieważ płyn wnika we włókna tkaniny, pomagając usunąć plamę.
 • Tańsze niż kapsułki jednodawkowe

Co nam się nie podoba

 • Linie pomiarowe na większości zakrętek do butelek z detergentem są trudne do odczytania, co powoduje, że konsumenci używają zbyt dużej ilości detergentu na wsad, marnują pieniądze i pozostawiają pozostałości na ubraniach i pralkach.
 • Plastikowe butelki detergentu do prania bardzo obciążają wysypiska śmieci. Większość butelek można poddać recyklingowi, ale wielu konsumentów i gmin nie uczestniczy w programach recyklingu.
 • Woda jest głównym składnikiem płynnego detergentu do prania. Woda jest ciężka w transporcie, a wysyłka zwiększa koszty konsumpcyjne i środowiskowe.

Detergenty w płynie ograniczają skuteczność niektórych składników czyszczących, takich jak wybielacz tlenowy, ponieważ po zmieszaniu z wodą nie są stabilne przez długi czas.

Jednodawkowe kapsułki z detergentem do prania: wady i zalety

Jeśli szukasz wygody, to na szczycie listy znajdują się kapsułki z detergentami. Saszetki lub paczki do prania pojawiły się w 2012 roku jako jedna z największych zmian w produktach do prania od ponad 50 lat. Paczki z pojedynczą dawką („strąki” to nazwa handlowa firmy Tide) zawierają detergent, a czasem inne składniki czyszczące lub zmiękczające w małych opakowaniach z folii poliwinylowej, które rozpuszczają się w wodzie. Są najszybciej rozwijającym się segmentem detergentów do prania i już przewyższają sprzedażą proszków do prania.

Ostrzeżenie
Jednodawkowe detergenty mogą być problematyczne dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi i wrażliwymi dorosłymi, ponieważ często mylone są z cukierkami i mogą powodować zatrucia. A ponieważ pak jest zwarty, po przebiciu detergent może pryskać bezpośrednio do oczu. Konieczne jest nauczenie się prawidłowego i bezpiecznego używania opakowań detergentów do prania.

Chociaż są najwygodniejsze w użyciu, zwłaszcza jeśli musisz korzystać z ogólnodostępnej pralni lub pralni, są one również najdroższe w użyciu na jeden załadunek prania.

Co lubimy

 • Lekkie do przenoszenia lub wysyłki i wymagają bardzo małej przestrzeni magazynowej.
 • Wygodny i prosty w użyciu.
 • Odmierzona wcześniej dawka detergentu daje spójne wyniki. Przedawkowanie jest wyeliminowane.
 • Produkcja eliminuje większość wody i pozwala składnikom czyszczącym zachować stabilność przez dłuższy czas i zapewniać lepsze wyniki.
 • Mniej odpadów opakowaniowych na wysypiskach.

Co nam się nie podoba

 • Najdroższy koszt detergentu w przeliczeniu na jeden ładunek prania.
 • Pakiety są zaprojektowane dla średniej wielkości gleby i ładunku. Mocno zabrudzona odzież i duże ładunki wymagają dwóch paczek i znacznie zwiększają koszty. Opakowań nie można dostosowywać do małych wsadów ani pojedynczych rzeczy do prania ręcznego.
 • Opakowania nie mogą być używane do wstępnego lub miejscowego usuwania plam.
 • Ryzyko zatrucia i łatwe połknięcie przez dzieci i wrażliwych dorosłych.
 • Zewnętrzne opakowanie strąków rzadko nadaje się do recyklingu.
pranie
fot.pexels

Proszek do prania: wady i zalety

Detergenty w proszku są dostępne od lat trzydziestych XX wieku i są tańsze w użyciu niż płyny lub kapsułki na wsad. Kiedy patrzysz na półki sklepowe, pozostaje ich bardzo niewiele, ponieważ więcej konsumentów przestawiło się na płyny i strąki.

Detaliści pomogli w tym, ponieważ duże pudełka z proszkiem zajmują cenne półki i przestrzeń magazynową. Chociaż pudełka kartonowe są bardziej przyjazne dla środowiska niż butelki plastikowe, są ciężkie i wpływają na środowisko, zwiększając koszty transportu.

Co lubimy

 • Najniższy koszt wsadu dowolnego rodzaju detergentu do prania.
 • Opakowanie nadaje się do recyklingu i jest bardziej przyjazne dla środowiska.
 • Najskuteczniejszy detergent do prania na obszarach z nieuzdatnioną twardą wodą dzięki dodatkom, które są bardziej stabilne i łatwiejsze do dodania do preparatów w proszku.
 • Formuły detergentów w proszku są bardziej stabilne niż płynne lub strąki. Pozwala to na dodawanie składników, które działają wyjątkowo dobrze na trudnych do usunięcia plamach zewnętrznych, takich jak trawa i błoto.

Co nam się nie podoba

 • Duże, ciężkie pudełka są trudne w obsłudze i przechowywaniu. Detergent należy przechowywać w całkowicie suchym miejscu, aby zapobiec zbrylaniu.
 • Detergenty w proszku mogą być problematyczne w bardzo zimnej wodzie, ponieważ nie rozpuszczają się całkowicie, pozostawiając resztki na tkaninach.
 • Wstępne usuwanie plam jest trudniejsze, ponieważ najpierw należy przygotować pastę z detergentu w proszku i wody.
 • Koszty wysyłki są droższe i mają większy wpływ na środowisko.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here