Najbardziej pozornie proste obowiązki to te, które wielu z nas popełnia błąd. Przykład: czyszczenie okien. Może się to wydawać łatwe, ale w rzeczywistości nawet najbardziej doświadczony wiosenny sprzątacz mógłby skorzystać z odświeżającego kursu czyszczenia okien.

Nawet gdy świeci słońce, maksymalna ilość naturalnego światła w domu może nie być dostępna, jeśli okna są pokryte warstwą brudu, kurzu, poplamionych robaków lub plam wodnych. Aby w pełni cieszyć się dłuższymi dniami i bujnymi widokami na zewnątrz, mycie okien jest na szczycie naszej listy wiosennych porządków – i powinno być również na Twoim. Pamiętaj, że rolety są lepszą opcją, jeżeli zamierzasz często myć okna.

Na szczęście proces czyszczenia okien jest dość łatwy. Dostępnych jest wiele komercyjnych produktów do mycia okien, z których wszystkie zapewniają „połysk bez smug”. Odkryliśmy jednak, że proste rozwiązanie – jedna część białego octu na dwie części wody – jest idealne, gdy jest zmieszane w butelce z rozpylaczem.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz zakupiony w sklepie, czy domowy środek do czyszczenia octu, zacznij od tych wskazówek i technik, jak czyścić okna od wewnątrz i na zewnątrz, aby praca przebiegała szybko i łatwo.

okno
fot.pexels

Czyszczenie wnętrza okien

Napełnij wiadro lub duży garnek czystą, chłodną wodą i dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń.
Umieść duży ręcznik kąpielowy pod oknem, aby złapać wycieki.
Użyj czystej ściereczki z mikrofibry lub gąbki, aby przemieścić powierzchnię okna, zaczynając od góry i schodząc do dołu. Nie zapomnij również wytrzeć ramy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Spryskaj okno dokładnie roztworem octu i wody lub, jeśli wolisz, komercyjnym środkiem do czyszczenia okien. Inną opcją jest zmieszanie jednej nakrętki amoniaku z dwoma galonami wody.
Używając czystego, niestrzępiącego się ręcznika (lub czarno-białych stron gazety), osusz całkowicie szybę ruchem w kształcie litery Z. Jeśli wolisz, możesz również użyć czystych ręczników papierowych do osuszenia okien.
Jeśli brud lub smugi pozostaną, spryskaj i ponownie wysusz. (Brudne okna zwykle wymagają dwóch rund spryskiwania i suszenia).
Pamiętaj: Najlepiej pracować w chłodny, pochmurny dzień, aby woda z mydłem i płyn do mycia okien nie wyschły na Twoich oknach.

Czyszczenie okien od zewnątrz

Okna zewnętrzne mają zwykle więcej brudu i plam. Zacznij od wypłukania szyb wężem, a następnie napełnij wiadro czystą, chłodną wodą i dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń. Za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry przesuń powierzchnię okna. W przypadku wyższych okien użyj mopa z gąbki (lub mopa z miękkiej bawełny lub mikrofibry) na tyczce. Dokładnie wypłucz wężem. Spryskaj lub przetrzyj roztworem octu i wody lub komercyjnym środkiem czyszczącym.
Wytrzyj szybę do sucha za pomocą czystej gumowej ściągaczki. Przechyl wycieraczkę w kierunku dolnej części okna i pracuj od góry do dołu. Wytrzyj ściągaczkę czystym, suchym ręcznikiem na dole każdego przejścia. Do osuszenia okien można też użyć czystego, niestrzępiącego się ręcznika lub gazet.
W przypadku uporczywych zabrudzeń i plam, w tym ptasich odchodów, dokładnie nasączyć octem i wodą i odstawić na kilka minut przed wyschnięciem. Możesz także spróbować przetrzeć miękką gąbką do szorowania  ale nie używaj wełny stalowej ani szorstkich szmatek; te porysują okno.

okno
fot.pexels

Nie zaniedbuj ekranów okiennych. Spłucz zwykłą wodą, spryskaj roztworem octu i wody, a następnie spłucz ponownie zwykłą wodą. Pozostaw do wyschnięcia przed wymianą ekranów w oknach.
Czasami okna będą poplamione osadami mineralnymi, szczególnie w obszarach z twardą wodą. Istnieje kilka metod czyszczenia okien zniszczonych przez osady mineralne, ale najlepszym rozwiązaniem może być komercyjny środek czyszczący. Na przykład CLR (dostępny na Amazon) usuwa plamy z wapnia, wapna i rdzy; po prostu postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta podczas używania.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here