Sonomammografia to najzwyczajniej w świecie mówiąc usg piersi. Obecnie medycyna znajduje się na tak wysokim poziomie, że możliwe staje się bardzo szybkie i proste zdiagnozowanie nowotworu. Jednym z takich sposobów jest właśnie badanie, jakim jest sonomammografia. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest sonomammografia?

Jak zostało już wspomniane, jest to badanie usg piersi, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe. Wykonanie takiego badania w szczególności zaleca się kobietom, u których występuje ryzyko pojawienia się nowotworu. Do przeprowadzenia takiego badania niezbędny jest oczywiście odpowiedni sprzęt. W wielu przypadkach takie badanie jest oczywiście płatne, jednak po okazaniu skierowania można skorzystać z refundacji na ten proces. Czy jest to bolesne? Nic z tych rzeczy. Badania usg nie trzeba się w żaden sposób obawiać. Wiele kobiet rezygnuje z udania się na usg, gdyż boi się wyniku takiego badania. Należy tutaj wspomnieć, że zdecydowana większość zmian w wyglądzie piersi, nie oznacza nowotworu.

Zalety wykonania usg piersi

Na takie badanie kobiety powinny udawać się regularnie. W ten sposób można stale monitorować wszelkie zmiany, jakie pojawiają się w obrębie piersi. Wczesne wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szanse na wygranie walki z chorobą. Do zalet takiego badania należy przede wszystkim fakt, że jest ono całkowicie bezbolesne oraz nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Plusem jest tutaj również szybkość uzyskania wyniku. Kobiety nie muszą bowiem czekać kilka dni na wynik. Czasami takie oczekiwanie naprawdę niekorzystnie wpływa na układ neurologiczny, gdyż potęguje stres. Jak często powinno się zatem wykonywać takie badanie? Otóż lekarze twierdzą, że kobiety między 30 a 50 rokiem życia powinny badać się raz na dwa lata. Jest to minimalna częstotliwość, której warto się trzymać. Usg piersi można dziś wykonać w prywatnych klinikach ginekologicznych, jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami takiej usługi. Warto skorzystać z refundowanych usług, które również cieszą się nienaganną opinią.

Wczesne zdiagnozowanie nowotworu pomaga w walce z rakiem. Oczywiście nie oznacza to, że każda zmiana wiąże się z poważną chorobą. Trzeba być jednak czujnym i obserwować swoje ciało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here