Pióro i Ołówek to często używane narzędzia do pisania. Różnica między nimi polega na różnych materiałach użytych do ich wykonania.

Pióro

Pochodzenie „pióra” sięga 3000 lat pne. Około 500 roku pne starożytni Indianie wynaleźli „atrament” i zaczęli używać „piór” ze stalówką zanurzeniową jako narzędzia do pisania. W przeszłości pióra te były nazywane trzcinami, piórami lub piórami zanurzeniowymi i były używane do pisania na kartkach papirusu. Jednak dopiero w 1945 roku wynaleziono długopis, który stał się gotowy do użytku publicznego.

Pióra są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu i składają się z lepkiego atramentu na bazie oleju lub wody, który jest dostarczany przez stalówkę, twardą małą toczącą się kulkę. Na podstawie ich końcówki lub stalówki pióra są klasyfikowane jako długopisy, pióra wieczne, markery i pióra kulkowe. Długopisy są tanie w zakupie, ale cena rośnie w zależności od materiału i jakości atramentu. Ogólnie rzecz biorąc, długopisy są dość tanie i niezawodne, podczas gdy pióra wieczne są dość drogie. Są używane do codziennego pisania i są bardzo niezawodne, ponieważ atrament nie blaknie łatwo. Chociaż większość prac pisemnych jest wykonywana na edytorach tekstu, pióra są nadal szeroko używane przez dzieci i dorosłych.

długopis
fot.pexels

Ołówek

Ołówki wykonane są z drewna i mają wewnątrz grafitowy rdzeń; rdzeń ten jest naostrzony i spiczasty za pomocą temperówki, a następnie jest używany do pisania na papierze. Rdzeń pozostawia bardzo cienką warstwę litego grafitu na kawałku papieru lub innej powierzchni, do której przylega; ołówki, które są wykonane z grafitu, pozostawiają na papierze ciemnoszary lub czarny ślad. Chociaż kredki są również używane do celów artystycznych. Aby ołówek był bardziej użyteczny, na końcu przymocowano gumkę, dzięki czemu każdy popełniony błąd można łatwo poprawić. Ołówek jest używany głównie przez studentów w początkowych latach nauki, aby poprawić swoje umiejętności pisarskie, a później przechodzą do piór, gdy są wystarczająco dojrzali, aby obsługiwać pisaki z atramentem.

długopis
fot.pexels

Porównanie między piórem i ołówkiem:

Ołówek to sześciokątny pryzmat lub narzędzie w kształcie cylindra używane do pisania i rysowania, zwykle na papierze. Zawsze jest wykonany z drewna. Konieczne jest ciągłe ostrzenie. Ślady ołówka zanikają z czasem. Łatwo je złamać. Kończy się bardzo szybko i trzeba zakupić nowy.

Długopisy są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu i składają się z lepkiego atramentu na bazie oleju lub wody, który jest dostarczany przez stalówkę. Nie wymaga ostrzenia.  Używa nasadki, aby zapobiec wysychaniu atramentu. Jest trwalszy i nie zanika z upływem czasu. Niełatwo je złamać. Atrament w piórze działa przez długi czas.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here