Mata do ćwiczeń jest podstawowym sprzętem treningowym. Dzięki niej przyczepność jest dużo większa, a ryzyko kontuzji czy otarć maleje. Ważne jest aby dobrać odpowiednią matę do ćwiczeń, przeczytaj zatem ten artykuł i dowiedz się, jaki rodzaj kupić!

 

Mata idealnie sprawdzi się do treningu domowego, na siłowni czy tez grupowego fitnessu. Jest to kluczowy sprzęt konieczny do treningu, który odpowiada za Twoje bezpieczeństwo oraz komfort. Niestety ale często ludzie kupują matę bezmyślnie, biorąc pierwszą lepszą z brzegu. Na rynku natomiast mamy wiele różnych rodzajów mat, różniących się od siebie właściwościami.

mata,ćwiczenia,trening
fot.pexels

RODZAJE MAT

  • mata gimnastyczna

Różnią się od pozostałych mat grubością oraz wielkością. Mają zastosowanie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych, korekcyjnych oraz akrobatycznych.

  • mata ochronna

Nie są przeznaczone do ćwiczeń, chociaż często jest to mylone. Podkładane są pod sprzęt do ćwiczeń, dzięki czemu go stabilizują. Mają działanie antypoślizgowe oraz chronią podłogę przez zarysowaniem.

  • mata treningowa

Są najpopularniejszym rodzajem mat, które przeznaczone są do przeróżnych ćwiczeń. Chronią przez kontuzjami, otarciami oraz poślizgiem. Najczęściej są wykonywane z neoprenu, czyli syntetycznej pianki. Porządnie wykonana mata może nam posłużyć długie lata.

  • mata do jogi

Są to lekkie, cienkie maty, ich grubość waha się od 2 do 3,5 mm. Chronią głównie przez poślizgiem.

  • mata tatami

Wykonywane z bardzo wytrzymałych tworzyw syntetycznych ze względu na to, że są przeznaczone do trenowania na nich wschodnich sztuk walk.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MAT?

  • materiał – najlepiej sprawdzi się materiał z tworzywa ekologicznego. Pamiętaj również, żeby wybierać taki materiał, który łatwo się będzie czyścić, ze względu na to, że mata bardzo łatwo się brudzi i kurzy.
  • grubość – jeżeli szukasz maty do jogi, wybierz cienkie maty o grubości 2-3 mm. Jeżeli jednak mata potrzebna Ci jest do ćwiczeń, postaw na taką o grubszym materiale (ok. 5-6 mm).
  • przyczepność – jest to bardzo ważny aspekt przy wyborze maty, ponieważ zapewnia Ci to bezpieczeństwo podczas treningu. Jeżeli chcesz mieć wyjątkowo duża przyczepność – zainwestuj w mate z jodełkowym bieżnikiem.
  • wymiary maty – odpowiednia mata powinna odpowiadać Twoim wymiarom.

 

mata,ćwiczenia,trening
fot.pexels

Pamiętaj, że za dobrą mate trzeba trochę więcej zapłacić, w związku z tym nie powinien być to czynnik decydujący o wyborze maty. Produkt droższy, z reguły będzie wykonany z lepszego materiału, w związku z czym posłuży Ci na dłuższy okres czasu.

Sprawdź też, jakie inne sprzęty przydadzą Ci się do treningu! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here