Jaką maszynę do szycia wybrać – elektroniczną czy mechaniczną?

0
1062

Planujesz kupić maszynę do szycia? Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest rodzaj maszyny. Na rynku znajdziesz modele elektroniczne i mechaniczne. Podpowiadamy, czym różnią się te urządzenia!

Jak działa maszyna mechaniczna?

Mechaniczna maszyna do szycia łączy obsługę manualną z automatyzacją. Aby uruchomić urządzenie, trzeba wcisnąć nożny rozrusznik zwany stopką lub pedałem. Sterowanie mocą maszyny nieco przypomina sterowanie pedałem gazu w samochodzie – im mocniej naciśniesz, tym szybciej igła będzie się poruszać. 

W maszynie manualnej należy ręcznie ustawiać poziom naprężenia nici, długość szwu i inne parametry. Służą do tego specjalne pokrętła, które najczęściej znajdują się w bocznej, górnej części obudowy. 

Maszyna mechaniczna mieć funkcje dodatkowe:

 • wbudowany nawlekacz igły,
 • możliwość regulacji docisku stopki,
 • możliwość regulacji długości i szerokości szwu,
 • automatyczne lub półautomatyczne obszywanie dziurek.

Maszyna elektroniczna – cechy charakterystyczne

Maszyna elektroniczna (komputerowa) od maszyny mechanicznej różni się stopniem zautomatyzowania. Za wiele parametrów odpowiada wbudowany w urządzenie moduł komputerowy. 

Maszyny komputerowe wyposażone są w:

 • liczne programy ściegowe umożliwiające wykonywanie ściegów podstawowych oraz ozdobnych,
 • regulację docisku stopki – przydatne podczas szycia z materiałów bardzo grubych (jeans czy sztruks) bądź delikatnych (np. jedwab),
 • automatyczne pozycjonowanie igły – ustawienie igły w odpowiedniej pozycji,
 • automatyczne ryglowanie ściegu – możliwość estetycznego zakończenia ściegu,
 • automatyczne obcinanie nici tuż przy materiale.

Jaką maszynę wybrać?

Wybór maszyny do szycia w dużej mierze zależy od jej przeznaczenia. Osoby doświadczone, które wykorzystują maszynę np. w pracy, będą wymagać więcej od urządzenia, niż te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szyciem (przerabiają ciuchy lub szyją na niewielką skalę).

Znakomitym rozwiązaniem na start jest maszyna mechaniczna, która jest trwała i stosunkowo tania. Przy wyborze maszyny mechanicznej koniecznie zwróć uwagę na dodatkowe parametry i udogodnienia. 

Maszyny komputerowe, chociaż są bardziej zaawansowane technologicznie niż modele mechaniczne, to ich obsługa wcale nie jest dużo trudniejsza. Automatyzacja niektórych procesów znacznie skraca czas wykonywania poszczególnych czynności. Co więcej, dostępność wielu funkcji pozwala na realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów przy stosunkowo niewielkim doświadczeniu. Minusem jest cena. Maszyny komputerowe są droższe niż urządzenia mechaniczne.

W sklepie Szyj.pl znajdziesz szeroki wybór maszyn mechanicznych i elektronicznych pochodzących od jednych z najlepszych producentów. Propozycją są m.in. maszyny Janome. W asortymencie znajdziesz np.:

 • łatwą w obsłudze, idealną na start mechaniczną maszynę 1522 wyposażoną w 25 programów ściegowych,
 • komputerową maszynę SKYLINE S6 wyposażoną w zwiększone pole pracy, 512 programów ściegowych (ozdobnych i użytkowych) oraz płynną regulację ściegów.

Wszystkie urządzenia dostępne w ofercie sklepu wyróżniają się solidnym, estetycznym wykonaniem. Firma zapewnia 5 lat gwarancji na zakupiony produkt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here