Przepuklina pępkowa jest jedną z przepuklin brzusznych. Dochodzi do niej wskutek przemieszczenia się zawartości jamy brzusznej pod skórę przez otwarty pierścień pępkowy i przyjmuje postać miękkiego guza. Może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jak się objawia? Jak wygląda leczenie przepukliny pępkowej? Sprawdźmy!

Przepuklina pępkowa u dzieci

Etiologia tego schorzenia nie jest dokładnie poznana. U dzieci jest ona najczęściej wadą wrodzoną, do której pojawienia się dochodzi podczas rozwoju embrionalnego, gdy szybko rozwijające się jelito przestaje się mieścić w jamie otrzewnej i tym samym wydostaje się przez pierścień pępkowy do sznura pępowinowego. Kiedy dziecko osiągnie odpowiednie rozmiary, jelito zwykle wraca na swoje miejsce do jamy brzusznej, a po porodzie pierścień pępkowy ulega zamknięciu. Jeśli jednak jelito pozostanie w sznurze pępowinowym i pierścień się nie zamknie – wówczas możemy mówić o przepuklinie pępkowe, która występuje u 1 na 6 noworodków.

Przepuklina pępkowa u dorosłych

U dorosłych przepuklina pępkowa zachodzi wskutek przemieszczenia się narządów jamy brzusznej pod skórę poza jamę brzuszną i objawia uwypukleniem skóry w okolicy pępka. Czynniki ryzyka wystąpienia tego schorzenia to otyłość, przebyte operacje jamy brzusznej, ciąża, przewlekły i uciążliwy kaszel, dializoterapia. Gdy pojawi się przepuklina pępkowa, okolice nadbrzusza mogą pobolewać i sprawiać dyskomfort. W sytuacji, gdy wypukłość staje się twardsza i oporna na przesuwanie, wystąpi opuchlizna, bolesność, przebarwienia, może to oznaczać, że część wnętrzności utknęła w worku przepuklinowym, a dopływ krwi do niego został zahamowany i tym samym mamy przepuklinę uwięźniętą wymagającą pilnej interwencji lekarskiej.

Jak wygląda leczenie? Sprawdź na: http://www.petlaczasu.pl/jak-wyglada-leczenie-przepukliny/.

Operacja przepukliny pępkowej

Przepukliny pępkowe u małych dzieci przeważnie są niewielkie i w większości przypadków zasklepiają się przed ukończeniem 2-3 roku życia, a w tym czasie zalecana jest obserwacja. Jeśli dojdzie do powiększania, bolesności lub przepuklina nie zniknie – wówczas konieczna może być operacja przepukliny pępkowej. U dorosłych z kolei każda przepuklina pępkowa powinna być leczona operacyjnie, a zaniedbanie tego może spowodować dalsze osłabienie powłok brzusznych i powiększenie przepukliny oraz doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań (np. uwięźnięcia przepukliny i odcinkowej martwicy jelit).

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here