Nie masz czasu na intensywną pielęgnację skóry? Nadal możesz się rozpieszczać, opanowując podstawy. Dobra pielęgnacja skóry i zdrowy styl życia mogą pomóc opóźnić naturalne starzenie się i zapobiegać różnym problemom skórnym. Zacznij od tych pięciu rozsądnych wskazówek.

1. Chroń się przed słońcem

Jednym z najważniejszych sposobów pielęgnacji skóry jest ochrona przed słońcem. Długotrwałe przebywanie na słońcu może powodować zmarszczki, plamy starcze i inne problemy skórne – a także zwiększać ryzyko raka skóry.

Aby uzyskać najpełniejszą ochronę przeciwsłoneczną:

Użyj ochrony przeciwsłonecznej. Używaj kremu z filtrem o szerokim spektrum i SPF co najmniej 15. Nałóż go obficie i ponownie nakładaj co dwie godziny – lub częściej, jeśli pływasz lub się pocisz. Unikaj słońca między 10:00 a 16:00, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze.
Noś odzież ochronną. Zakryj skórę ciasno plecionymi koszulami z długimi rękawami, długimi spodniami i kapeluszami z szerokim rondem. Weź również pod uwagę dodatki do prania, które zapewniają dodatkową warstwę ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym w przypadku określonej liczby prań, lub specjalną odzież chroniącą przed słońcem – która jest specjalnie zaprojektowana do blokowania promieni ultrafioletowych.

twarz
fot.pexels

2. Nie pal papierosów

Palenie sprawia, że ​​Twoja skóra wygląda na starszą i przyczynia się do powstawania zmarszczek. Palenie zwęża drobne naczynia krwionośne w najbardziej zewnętrznych warstwach skóry, co zmniejsza przepływ krwi i sprawia, że ​​skóra staje się jaśniejsza. To również wyczerpuje skórę z tlenu i składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia skóry.

Palenie niszczy również kolagen i elastynę – włókna, które zapewniają skórze siłę i elastyczność. Ponadto powtarzające się mimiki twarzy, które robisz podczas palenia – takie jak zaciskanie ust podczas wdechu i mrużenie oczu, aby nie dopuścić do dymu – mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek.

Ponadto palenie zwiększa ryzyko raka płaskonabłonkowego skóry. Jeśli palisz, najlepszym sposobem ochrony skóry jest rzucenie palenia. Poproś lekarza o wskazówki lub metody leczenia, które pomogą Ci rzucić palenie.

3. Delikatnie traktuj swoją skórę

Codzienne oczyszczanie i golenie może mieć negatywny wpływ na skórę. Aby zachować delikatność:

Ogranicz czas kąpieli. Gorąca woda i długie prysznice lub kąpiele usuwają tłuszcze ze skóry. Ogranicz czas kąpieli lub prysznica i używaj ciepłej – zamiast gorącej – wody. Unikaj mocnych mydeł. Silne mydła i detergenty mogą usuwać olej ze skóry. Zamiast tego wybierz łagodne środki czyszczące. Ostrożnie się ogol. Aby chronić i natłuszczać skórę, przed goleniem nałóż krem, balsam lub żel do golenia. Aby uzyskać najbliższe golenie, użyj czystej, ostrej brzytwy. Golić w kierunku, w którym rosną włosy, a nie pod nimi. Po umyciu lub kąpieli delikatnie osusz lub osusz skórę ręcznikiem, aby trochę wilgoci pozostało na skórze. Nawilżaj suchą skórę. Jeśli Twoja skóra jest sucha, użyj kremu nawilżającego, który pasuje do Twojego typu skóry. Do codziennego użytku rozważ krem ​​nawilżający zawierający SPF.

cera
fot.pexels

4. Jedz zdrowo

Zdrowa dieta może pomóc Ci wyglądać i czuć się najlepiej. Jedz dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego białka. Związek między dietą a trądzikiem nie jest jasny – ale niektóre badania sugerują, że dieta bogata w olej rybny lub suplementy oleju rybnego oraz uboga w niezdrowe tłuszcze i przetworzone lub rafinowane węglowodany może promować młodszy wygląd skóry. Picie dużej ilości wody pomaga utrzymać nawilżenie skóry.

5. Panuj nad stresem

Niekontrolowany stres może zwiększyć wrażliwość skóry i wywołać wypryski i inne problemy skórne. Aby zachęcić do zdrowej skóry – i zdrowego stanu ducha – podejmij kroki w celu radzenia sobie ze stresem. Wysypiaj się, ustal rozsądne granice, ograniczaj listę rzeczy do zrobienia i znajdź czas na robienie rzeczy, które lubisz. Wyniki mogą być bardziej dramatyczne, niż się spodziewasz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here