Obszary w mózgu, które kontrolują wspomnienia, emocje i zapach, są ze sobą powiązane, co oznacza, że ​​bez wątpienia istnieje niekontrolowany związek między Twoimi najpotężniejszymi wspomnieniami a zapachem. W pewnym sensie wybór perfum to nie tylko wybór zapachu, ale także wybór sposobu, w jaki ludzie Cię zapamiętają.

To powiedziawszy, zapach jest niewątpliwie jednym z najbardziej osobistych produktów kosmetycznych, które można kupić. Nie wspominając o tym, jak mieszają się z twoimi własnymi zapachami ciała. Ale jest jeden element, którego możesz być pewien, a mianowicie zrozumienie różnicy między dwiema podstawowymi kategoriami świata zapachów: wodą toaletową i wodą perfumowaną.

Mnóstwo opcji i zapachów – oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać to, co jest dla Ciebie odpowiednie.

 

Woda toaletowa vs perfumy

Okazuje się, że kluczowa różnica między tymi dwoma typami nie jest jednak tak zniuansowana; w rzeczywistości jest to niezwykle proste i naukowe.

Woda perfumowana ma większe stężenie olejku zapachowego niż woda toaletowa. W świecie zapachów kolejność od najwyższego do najniższego stężenia to czyste perfumy, które są zwykle stałe: woda perfumowana, woda toaletowa i woda kolońska. Ogólnie rzecz biorąc, woda perfumowana składa się z 15% do 20% olejku perfumeryjnego, podczas gdy woda toaletowa skaluje się nieco niżej, od 10% do 15%.

perfumy
fot.pexels

Precyzyjne kompozycje będą się różnić w zależności od marki, ale można bezpiecznie myśleć o wodzie toaletowej jako o „lżejszej i świeższej”, podczas gdy perfumy wydają się być „gęstsze i bogatsze” ze względu na wyższe stężenie.

Gdyby oba rodzaje zapachów miały te same nuty, to tak, pachniałyby podobnie, ale nie dokładnie tak samo. Na przykład spritz lawendowej wody perfumowanej uwolniłby większe stężenie zapachu niż woda toaletowa, a wraz ze wzrostem poziomu olejku zapachowego. Niektóre nuty mogą pojawić się na skórze, aby były bogatsze, ostrzejsze lub słodsze, w zależności od składu chemicznego zapachu.

Różne poziomy koncentracji tego samego zapachu mogą być niezwykle subtelne, co jest częścią zabawy, ponieważ pozwala oddychać różnym nutom lub składnikom, tworząc wyjątkowe doznania dla użytkownika.

perfumy
fot.pexels

Podsumowując: uważaj ten sam zapach w dwóch różnych formach za kuzynów, a nie siostry, w rodzinie zapachów – będą ślady podobieństw, ale każdy z pewnością będzie wyjątkowy.

Czy woda toaletowa lub woda perfumowana kiedykolwiek wygasa?

W zależności od jakości składników i miejsca przechowywania większość perfum ma okres przydatności do spożycia przez co najmniej trzy do pięciu lat, ale tak naprawdę sprowadza się to do architektury każdego zapachu. Woda toaletowa starzeje się nieco wolniej, dzięki wyższemu stężeniu alkoholu w preparacie, który działa ochronnie. Z drugiej strony czyste i bezalkoholowe zapachy najszybciej tracą intensywność.

Aby zmaksymalizować trwałość wody perfumowanej lub toaletowej,  zaleca się przechowywać jej w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.

Uważaj na nadmierne światło, wahania temperatury (zwłaszcza ciepło) i narażenie na działanie tlenu, ponieważ przyspieszają one niszczenie zapachu. A jeśli kolor perfum zmieni się na ciemniejszy lub zapach stanie się trochę kwaśny lub stęchły, czas przejść na emeryturę. Trudna, smutna prawda: chociaż Twoja butelka perfum może wyglądać szykownie i jak na Instagrama na Twojej oświetlonej słońcem próżności, prawdopodobnie nie jest to najmądrzejszy wybór.

Jak to wygląda cenowo?

Patrząc na przedziały cenowe między nimi, łatwo jest ocenić wodę toaletową jako tańszy, a zatem mniej wyrafinowany produkt, ale koszt nie mówi wszystkiego. Woda toaletowa jest tańsza, ponieważ ma niższe stężenie delikatnego olejku zapachowego ale nie dlatego, że składniki są inne.

Intensywność zapachu, który chcesz nosić, zależy wyłącznie od Ciebie i powinieneś nosić to, z czym się łączysz i co dobrze na tobie pachnie, niezależnie od koncentracji.

Pomyśl o wodzie toaletowej i wodzie perfumowanej jako o dwóch rodzajach perfum, które są dostępne w zależności od tego, czego szukasz, a nie o surowej lub sytuacji, a na pewno nie reprezentacji tego, kim jesteś jako osoba . W końcu ludzie nie będą patrzeć na butelkę, gdy jesteś poza domem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here