Peelingi chemiczne służą do usuwania uszkodzonych komórek skóry, odsłaniając zdrowszą skórę pod spodem istnieją różne rodzaje peelingów: lekkie, średnie i głębokie. Sprawdź jaki jest najodpowiedniejszy dla Ciebie.

Podstawowe informacje

1.BEZPIECZEŃSTWO

Peelingi chemiczne wykonywane przez certyfikowanego dermatologa, chirurga plastycznego, licencjonowanego pracownika służby zdrowia lub przeszkolonego specjalistę od pielęgnacji skóry są wyjątkowo bezpieczne
bardzo ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących leczenia pooperacyjnego.

2.CZAS

Lekkie peelingi chemiczne nie wymagają długich przestojów
średnie i głębokie peelingi chemiczne mogą wymagać od dwóch do trzech tygodni regeneracji. Te zabiegi mogą trwać od 30 minut do 90 minut.

3.CENA

Koszt peelingu chemicznego zależy od rodzaju peelingu, który otrzymasz
średni koszt peelingu chemicznego to 350 złotych.

Czym są peelingi chemiczne?

Peelingi chemiczne to zabiegi kosmetyczne, które można nakładać na twarz, dłonie i szyję. Służą do poprawy wyglądu lub dotyku skóry. Podczas tego zabiegu na leczony obszar aplikowane są roztwory chemiczne, co powoduje złuszczanie się i ostatecznie złuszczanie skóry. Gdy to nastąpi, nowa skóra pod spodem jest często gładsza, wydaje się mniej pomarszczona i może mieć mniej uszkodzeń. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą otrzymać peelingi chemiczne. Mogą próbować leczyć różne rzeczy, w tym:

  • zmarszczki i drobne linie
  • poparzenia słoneczne
  • blizny po trądziku
  • przebarwienia
  • blizny
  • melasma
  • nierówny koloryt lub zaczerwienienie skóry
peeling
fot.unsplash

Jakie rodzaje peelingów chemicznych wyróżniamy?

Istnieją trzy różne rodzaje peelingów chemicznych, które można uzyskać. Obejmują one:

Powierzchowne peelingi, w których łagodne kwasy, takie jak alfa-hydroksykwas, delikatnie złuszczają skórę. Wnika tylko w najbardziej zewnętrzną warstwę skóry.
Średnie peelingi, które wykorzystują kwas trójchlorooctowy lub glikolowy, aby dotrzeć do środkowej i zewnętrznej warstwy umiejętności. Dzięki temu jest bardziej skuteczny w usuwaniu uszkodzonych komórek skóry.
Głębokie peelingi, które w pełni wnikają w środkową warstwę skóry, usuwając uszkodzone komórki skóry; w tych peelingach często używa się fenolu lub kwasu trójbarwnooctowego.

Ile kosztują peelingi chemiczne?

Peelingi chemiczne prawie zawsze uważane są za zabieg kosmetyczny, a ubezpieczenie rzadko je obejmuje. Za zabieg zapłacisz z własnej kieszeni. Twoja pierwsza wizyta konsultacyjna może być jednak objęta ubezpieczeniem.

Koszt zabiegu będzie się różnił w zależności od takich czynników, jak lokalizacja, doświadczenie dostawcy i rodzaj peelingu, który chcesz uzyskać. Lekkie peelingi mogą kosztować zaledwie 100 złotych, a głębokie 3000 złotych lub więcej (szczególnie jeśli wymaga znieczulenia lub pobytów stacjonarnych).

peeling
fot.pexels

Jak przebiega peeling chemiczny?

Peelingi chemiczne są zwykle wykonywane w gabinecie; peelingi głębokie można wykonywać w warunkach ambulatoryjnych. Przed zabiegiem prawdopodobnie zwiążesz włosy. Twoja twarz zostanie oczyszczona i można nałożyć środki ochrony oczu, takie jak gogle lub gaza.

Twój lekarz może znieczulić ten obszar za pomocą miejscowego środka znieczulającego, zwłaszcza jeśli otrzymujesz głęboki peeling. W przypadku peelingów głębokich lekarz może również zastosować środek znieczulający miejscowo, który znieczula duże obszary. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli leczysz twarz i szyję. W przypadku głębokich peelingów otrzymasz również kroplówkę, a Twoje tętno będzie dokładnie monitorowane.

  • Lekki peeling

Podczas lekkiego peelingu wacik, gaza lub pędzelek zostanie użyty do nałożenia roztworu chemicznego, takiego jak kwas salicylowy, na leczony obszar. Skóra zacznie wybielać i może powodować lekkie pieczenie. Po zakończeniu roztwór chemiczny zostanie usunięty lub dodany zostanie roztwór neutralizujący.

  • Średni peeling

Podczas średniego peelingu chemicznego lekarz użyje gazy, specjalnej gąbki lub aplikatora z bawełnianą końcówką, aby nanieść roztwór chemiczny na twarz. Może zawierać kwas glikolowy lub kwas trichlorooctowy. Do kwasu trichlorooctowego można dodać niebieską barwę, powszechnie znaną jako niebieska skórka. Skóra zacznie wybielać, a lekarz nałoży na skórę chłodny kompres. Możesz czuć kłucie lub pieczenie do 20 minut. Nie jest potrzebny żaden roztwór neutralizujący, chociaż mogą one dać ci ręczny wentylator do chłodzenia skóry. Jeśli miałeś niebieską skórkę, Twoja skóra będzie miała niebieski kolor, który może utrzymywać się przez kilka dni po peelingu.

  • Głęboki peeling

Podczas głębokiego peelingu chemicznego zostaniesz uspokojony. Lekarz użyje aplikatora z bawełnianą końcówką, aby nanieść fenol na skórę. Spowoduje to zmianę koloru skóry na białą lub szarą. Zabieg będzie wykonywany w 15-minutowych porcjach, aby ograniczyć narażenie skóry na działanie kwasu.

Jak przygotowujesz się do peelingu chemicznego?

Przed zabiegiem najpierw skonsultujesz się ze specjalistą ds. Pielęgnacji skóry. Podczas tej wizyty pomogą Ci określić, która opcja leczenia jest dla Ciebie najlepsza. Poinformują Cię o szczegółach skórki, którą będziesz mieć, i zapytają o wszystko, co mogłoby jej przeszkadzać. Może to dotyczyć tego, czy zażywałeś leki przeciwtrądzikowe i informacje o tym, czy łatwo się bliznowac.

Przed peelingiem chemicznym musisz:

  • Przez co najmniej 48 godzin nie należy stosować żadnego rodzaju retinolu ani leków do stosowania miejscowego retin-A
  • Poinformować swojego specjalistę ds. pielęgnacji skóry o przyjmowanych lekach

Jakie są zagrożenia i możliwe skutki uboczne peelingu chemicznego?

Częste działania niepożądane są tymczasowe i obejmują zaczerwienienie, suchość, kłucie lub pieczenie oraz lekki obrzęk. Przy głębokich peelingach możesz trwale utracić zdolność opalania się.

Peelingi chemiczne mogą jednak wiązać się z poważniejszym ryzykiem i niebezpiecznymi skutkami ubocznymi, które mogą być trwałe. Obejmują one:

  • Przyciemnienie lub rozjaśnienie koloru skóry (mogą występować częściej u osób o ciemniejszej karnacji)
  • Blizny
  • Infekcje (u osób z opryszczką zwykłą po zabiegu mogą wystąpić zaostrzenia)
  • Bardzo rzadko peelingi chemiczne mogą powodować infekcje grzybicze lub bakteryjne.
  • Uszkodzenie serca, wątroby lub nerek (fenol stosowany w głębokich peelingach może w rzeczywistości uszkadzać mięsień sercowy, nerki i wątrobę oraz powodować nieregularne bicie serca)

Ile wynosi czas rekonwalescencji? 

Lekkie peelingi chemiczne
Czas rekonwalescencji wynosi około czterech do siedmiu dni. Twoja skóra może być chwilowo jaśniejsza lub ciemniejsza.

Średnie peelingi chemiczne
Twoja skóra wyzdrowieje około pięciu do siedmiu dni po średnim peelingu chemicznym, chociaż możesz mieć zaczerwienienie utrzymujące się przez miesiące. Twoja skóra początkowo puchnie, a następnie tworzy strupy i brązowe plamy, zanim pojawi się nowa skóra.

Głębokie peelingi chemiczne
Głębokie peelingi chemiczne powodują silny obrzęk i zaczerwienienie z uczuciem pieczenia lub pulsowania. Powieki często puchną. Rozwój nowej skóry zajmie około dwóch tygodni, chociaż białe plamy lub cysty mogą trwać kilka tygodni. Często zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Podczas rekonwalescencji postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Podadzą szczegółowe instrukcje, jak często myć twarz i nawilżać, a także jakich produktów należy w tym celu używać. Staraj się unikać słońca, dopóki skóra się nie zagoi, i unikaj stosowania makijażu lub innych kosmetyków, dopóki lekarz nie wyrazi zgody. Możesz używać okładów z lodu na 20 minut na raz lub chłodnego wentylatora, aby złagodzić dyskomfort w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here