Odcienie skóry i ty — nasz przewodnik

Zawsze warto wiedzieć, jak wybrać odzież, która podkreśli twoje odcienie skóry. Ten artykuł pomoże Ci określić odcień twojej skóry i pomoże dobrać do niego ubrania, akcesoria i fryzurę.

Dwa podstawowe odcienie skóry

Kobieta o opalonej cerze i brunatnych włosach
Typowy odcień wiosny

Oczywiście, Polki mają tak naprawdę wiele kolorów skóry — pochodzimy z różnych miejsc, nie wszystkie jesteśmy jednakowe. Ale istnieją tylko dwa podstawowe rodzaje odcieni skóry: ciepły i chłodny. Możesz być „gdzieś pomiędzy”, ale z reguły można cię zakwalifikować do jednej z tych dwóch kategorii.

Ciepła cera to żółtawy odcień, natomiast chłodna cera — różowy odcień skóry. Podczas gdy w zależności od opalenizny czy w miarę starzenia się twoja skóra może stać się jaśniejsza lub ciemniejsza, jej odcień pozostanie niezmienny. Ogólnie rzecz biorąc, chłodniejsza cera łatwo doznaje oparzeń na słońcu, podczas gdy szczęśliwe ciepłe odcienie się opalają.

Jak dokładnie określić odcień twojej skóry?

Chłodna karnacja

Jeśli nie jesteś w stanie dokładnie określić, jaki masz odcień skóry, tylko spoglądając w lustro, spójrz na swoje żyły. Kiedy widzisz żyłki pod nadgarstkami i łokciami, możesz odgadnąć odcień cery na tej podstawie. Jeśli są oliwkowe lub zielonkawe, jesteś ciepła w odcieniu. Jeśli są bardziej niebieskie, masz chłodną karnację. A jeśli uważasz, że są one mieszanką dwóch kolorów, jesteś neutralna w tonie. Możesz też użyć biżuterii — nałóż bransoletką i sprawdź, czy nie kontrastuje z cerą. Złoto nie gryzie się pań o ciepłym odcieniu cery, podczas gdy panie o chłodnej karnacji preferują srebro.

Innym pomocnym testem jest „test białej kartki”. Stań przed lustrem i przyłóż czystą kartkę do gardła i klatki piersiowej i skup się na skórze. Nie zwracaj uwagę na twarz, ponieważ jest ona zazwyczaj bardziej „czerwona” niż reszta ciała. Jak opisałabyś odcienie zestawiane z białym papierem? Jeśli są one niebieskie i różowe, oznacza to, że masz chłodną karnację skóry. Zielony i złoty oznacza ciepłe odcienie.

Wiosna, lato, jesień zima – czyli cztery odcienie skóry

Podczas gdy istnieją dwa podstawowe tony, każdy z nich ma własny podział. Są one nieco mylące; lato i zima to chłodne odcienie, natomiast wiosna i jesień to odcienie ciepłe.

Chłodne lato

Jaka jest różnica między latem a zimą? Cóż, skóra zim kontrastuje ostro z ich kolorem włosów i oczu. Zimowy wygląd kojarzyć można z królewną Śnieżką — blada skóra i czarne włosy.

Za to kobiece odcienie lata są mniej kontrastowe — kobieta “lato” jest bardziej miękka, popielata. Klasyczna „bibliotekarka” o różowej skórze i brązowych włosach to archetypiczne lato.

Ciepłe odcienie — wiosna i jesień

Dwie ciepłe odcienie różnią się bardziej w odcieniach skóry. Jeśli podczas testu na białym papierze Twoja skóra ma złoty, kremowy i brzoskwiniowy odcień, jesteś wiosną.

Ania z Zielonego Wzgórza to klasyczna wiosna — piegi, różowe policzki, jasne, często rude lub blond włosy oraz niebieskie, lub zielone oczy. Natomiast skóra „jesieni” jest częściej złota, ciepła i żółta. To „Włoszka” o oliwkowej i ciemnej skórze, ciemnymi oczami i ciemnymi włosami. Kobiety o ciemnej skórze mają zwykle jaśniejsze oczy niż typowe dla ich etniczności, jeśli są wiosną lub jesienią!

Twój odcień cery i twoja kolorystyka

Niektóre kolory wyglądają równie dobrze dla każdej kobiety, niezależnie od koloru skóry i „pory roku”. Zawsze możesz korzystać z ciuchów w klasycznych barwach jak jaskrawy czerwony, jasnoróżowy, ciemny fiolet i turkus. Jednak niektóre ubrania pasują do niektórych odcieni cery lepiej niż inne. Nie zamykaj się jednak w określonym zestawie ubrań; pamiętaj, aby raz na jakiś czas dodawać coś wyjątkowego do swojej garderoby. Pamiętaj, że to wskazówki, nie ścisłe zasady.

Klasyczna “zimowa” uroda

Jeśli jesteś latem, możesz spróbować nosić ubrania w kolorze beżowym i jasnoniebieskim, pastelowe lub miękkie neutralne (beżowe, szare) barwy z odcieniami różu. Ogólnie rzecz biorąc, skup się na bardziej miękkich pastelach niż na żywych odcieniach. Za to zimy powinny nosić ubrania o niebieskim lub różowym odcieniu, lub wybierać ostre (ale neutralne) kolory takie jak biały, czarny i granatowy. Wiosny powinny wybierać ziemiste, żółte i pomarańczowe podteksty, jak brzoskwiniowy, ochra i koral. A dla jesieni nadadzą się głębokie, ciepłe kolory jak kawowy, karmel, beż, rubinowa czerwień i zieleń.

Kolorystyka i biżuteria

Dotyczy to również twoich wyborów biżuterii. Przypomnę jeszcze raz, że złoto lepiej sprawdza się dla ciepłych odcieni, a srebro w chłodnych. Lata powinny decydować się na srebrno-białe złoto, zimy powinny wybrać srebro i platynę. Cieplejsze odcienie wolą złoto — a jesienie mogą w pełni wykorzystać złoto, brąz lub miedź. Nie jest to jednak ścisła zasada. Delikatny srebrny łańcuch z dużym, brązowym bursztynem może ładnie wyglądać na tobie, jeśli jesteś wiosną!

Odcień cery i makijaż

Makijaż zależy bardziej od koloru skóry, niezależnie od tego, czy jest ona jasna, czy ciemna. Jeśli twoją skórę można określić mianem „alabastrowej”, będziesz wyglądać wspaniale w odcieniach miękkiego różu, szarości lub beżu; jednak pewnie chcesz uniknąć jasnych czerwieni lub szarości. Jasnoczerwona pomadka na jasnej skórze może nadać jej bardzo dramatyczny wygląd — jeśli chcesz tego uniknąć, użyj szminki w kolorach cielistym i brzoskwiniowym. Jeśli Twoja skóra jest raczej bardziej różowa, ale nadal jasna, możesz dodać do tego żółty, perłowe odcienie czy złote plamki.

Jeśli Twoja skóra jest ciemniejsza, dokładne kolory mogą zależeć od twojego pochodzenia, ale kobiety o ciemnej skórze są na ogół bardzo „wszechstronne”. Do ich karnacji pasują zarówno jasne neonowe kolory, jak i subtelniejsze pastele. Bardzo ciemna skóra może wymagać bogatych, metalicznych odcieni, takich jak miedź i brąz — i uzupełnionych jagodowymi odcieniami na policzkach i ustach. Twoja nietypowa uroda może wymagać ciekawych odcieni.

Kolor cery i kolor włosów

Pamiętaj też o odcieniach skóry, wybierając fryzurę i kolor włosów. Niezależnie od tego, czy chcesz skontrastować odcienie cery z włosami, czy też podkreślić swój odcień cery, zmiana fryzury i koloru włosów pomoże ci odświeżyć swój image. Ciepła, żółto-złota skóra może wyglądać lepiej z głębokimi brązowymi lub miedzianymi rudymi włosami. Skóra o chłodnym odcieniu może wyglądać świetnie w intensywnych kolorach, takich jak brąz, czerwień lub bardzo żywy blond. A jeśli uważasz, że twoja cera jest bardziej czerwonawa, zrównoważ ją przy pomocy beżem, miodowego blondu i złota.

Ani twoja karnacja, ani kolor skóry nie definiuje twojej urody – warto wiedzieć jednak, jak je wykorzystać. Podziel się z nami swoimi kreacjami w pełni wykorzystującymi twoje odcienie skóry!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

moda wiosenna

Jak znaleźć wiosenne trendy mody

Czy okulary mogą być modne? Pewnie!